Budowa nowoczesnej hali sportowej w Puławach

Nowa hala widowiskowo-sportowa to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Puławach. Nowoczesna, wielofunkcyjna arena będzie miejscem, które stworzy możliwość organizacji wielu wydarzeń 76 sportowych i kulturalno-rozrywkowych

 

Projekt hali spełnia wymogi międzynarodowych związków sportowych na organizację meczów o zasięgu europejskim i przewiduje odpowiednie zaplecze do realizacji transmisji telewizyjnych. Zapewni warunki rozwoju czołowych dyscyplin sportowych na najwyższym poziomie. Obiekt ma zastąpić obecną halę i stać się miejscem treningów i rozgrywania spotkań m.in. dla piłkarzy ręcznych KS AZOTY Puławy (brązowych medalistów Mistrzostw Polski i finalistów Pucharu Polski) czy sekcji podnoszenia ciężarów Klubu Sportowego „Wisła Puławy”. Będzie również stanowić zaplecze dla innych dziedzin sportu, które do tej pory nie miały odpowiednich warunków do przeprowadzania treningów. Rozwój infrastruktury sportowej to jeden z priorytetów miasta, a także inwestycja w zdrowie i rozwój fizyczny kolejnych pokoleń puławian.

Finansowanie

Zadanie budowy hali widowiskowo-sportowej w Puławach otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w wysokości 17 mln zł. 8 czerwca 2018 r. Urząd Miasta Puławy podpisał umowę, która zobowiązuje wykonawcę do wybudowania hali widowiskowo-sportowej w ciągu 24 miesięcy. Według harmonogramu inwestycji hala powinna zostać wykonana do końca czerwca 2020 r. Budowa hali to koszt rzędu 88 mln zł.

Ten w pełni nowoczesny obiekt sportowy, który powstaje przy ul. Lubelskiej, będzie wyposażony w 1436 miejsc stałych z możliwością zwiększenia pojemności do 3200 miejsc po rozłożeniu trybun teleskopowych. Będą w nim również osobne sale do sportów walki (m.in. taekwondo), sportów gimnastycznych oraz siłownia i ciężarownia. W nowej hali znajdą się również pomieszczenia odnowy biologicznej, sale do aerobiku i jogi oraz dwie sale konferencyjne z zapleczem gastronomicznym. Koncepcja hali powstała w ramach prac zespołu ds. budowy hali powołanego przez prezydenta Puław. W pracach zespołu uczestniczyły wszystkie zainteresowane środowiska sportowe a ostateczny projekt zawiera ich sugestie i uwagi.

Płyta główna

Płyta główna będzie otoczona z trzech stron trybunami teleskopowymi, umożliwiającymi aranżację liczby miejsc widowni. Złożenie trybun umożliwia prowadzenie treningów dla trzech grup zawodników jednocześnie – jedno pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej dla seniorów oraz dwa mniejsze dla juniorów i dzieci lub trzy pełnowymiarowe boiska dla pozostałych gier zespołowych.

pul_022

Pomieszczenia obsługi zawodników

W tej części będzie się mieścić zaplecze szatniowo-socjalne dla zawodników, sędziów i trenerów wraz z sanitariatami i natryskami oraz gabinety: medyczny, kontroli antydopingowej, fizjoterapii i odnowy biologicznej (sauna, masaż). Znajdą się tu również (wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym) sale do sportów walki, aerobiku, jogi, siłownia oraz ciężarownia. Przewidziano także pomieszczenia klubowe.

Pomieszczenia uzupełniające

Są to pomieszczenia przeznaczone dla artystów, VIP-ów, sale konferencyjne oraz przeznaczone do obsługi zawodów sportowych – pomieszczenia spikera i komentatorów, zapewniające im bezpośredni wgląd na arenę. Przewidziano też miejsca dla trzech kamer telewizyjnych. Na parterze zaprojektowano wielofunkcyjną salę konferencyjną.

Pomieszczenia administracyjno-gospodarcze

Są to niezbędne pomieszczenia biurowe, socjalne, magazynowo-gospodarcze, administracji obiektu i szatnie.

Pomieszczenia pomocnicze

Są to szatnie dla widzów, kasy, pomieszczenia ochrony, serwera, dwa bary wraz z zapleczem, recepcja oraz sanitariaty dla widzów, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Trybuny stałe

Trybuny stałe o konstrukcji żelbetowej umieszczono na dwóch dłuższych i jednym krótszym boku areny. Z każdego miejsca widowni jest zapewniona dobra widoczność areny głównej.

Trybuny teleskopowe

Zaprojektowano trybuny składane teleskopowo o nowoczesnym designie i wysokiej estetyce wykonania. Nowoczesny, łatwy sposób składania i rozkładania, oparty na systemie rolek, umożliwia składanie i rozkładanie trybun przez jedną osobę. Podesty trybun zostały wykonane z płyty antypoślizgowej. W celu złożenia trybun nie trzeba demontować barierek ochronnych.

Parking

Parking zaprojektowano na 288 samochodów osobowych, 12 miejsc przewidziano dla osób niepełnosprawnych oraz 5 dla autokarów.

pul_023

 

TEKST I WIZUALIZACJE – Urząd Miasta Puławy