Budowa stadionu w Lublinie

Integracja i rozrywka

W Lublinie powstaje stadion, który będzie wysokiej klasy obiektem z nowoczesnym wyposażeniem, spełniającym wymagania PZPN i międzynarodowych federacji piłkarskich. Oprócz meczów będą się na nim odbywać koncerty, zawody amatorskie, a także inne imprezy służące integracji i rozrywce.

Budowa stadionu jest kluczowym projektem realizowanym w ramach RPO 2007–2013. Stanowi przedsięwzięcie o strategicznym znaczeniu dla realizacji programu, którego wdrożenie jest niezwykle istotne z punktu widzenia osiągnięcia zakładanych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego regionu lubelskiego. Inwestycja jest w połowie finansowana ze środków europejskich. Stadion będzie pierwszym tego typu obiektem zarówno w Lublinie, jak i w regionie.

Stadion i infrastruktura towarzysząca
Stadion miejski utworzy (wraz z planowanym basenem olimpijskim i istniejącą infrastrukturą Międzynarodowych Targów Lubelskich) nowoczesne oraz atrakcyjne dla lokalnej społeczności i turystów centrum rekreacyjno-sportowo-rozrywkowe. Stadion piłkarski pomieści około 15,5 tys. widzów (dokładnie przewiduje się 15 400 miejsc siedzących numerowanych). Będzie wyposażony w zadaszone trybuny z wydzielonym sektorem VIP na 650 miejsc i wbudowany w bryłę stadionu budynek główny o powierzchni około 8800 m2. Znajdzie się w nim zaplecze szatniowo-socjalne i sanitarne dla zawodników, dziennikarzy oraz strefa VIP, w której jest planowane utworzenie m.in. 18 skyboksów, restauracji, sali konferencyjnej i loży. W budynku głównym znajdzie się również strefa odnowy biologicznej, sale ćwiczeń, pomieszczenia administracyjne i techniczne. W budynku komercyjnym o powierzchni około 700 m2 zlokalizowanym w podtrybuniu przewidziano:

  • sklep sportowy,
  • dwa gabinety kosmetyczne,
  • pub sportowy.

W pozostałej części podtrybunia zostały zaplanowane:

  • bary,
  • sanitariaty,
  • punkty pierwszej pomocy.

Na terenie obok stadionu jest przewidywana czterotorowa bieżnia tartanowa do treningów i dwa pełnowymiarowe nawadniane boiska treningowe (jedno z trawą sztuczną, drugie z naturalną). Parkingi znajdujące się wokół stadionu pomieszczą łącznie 1027 pojazdów, w tym 816 stanowisk przewidziano jako miejsca ogólnodostępne, 150 stanowisk jest przeznaczonych dla VIP-ów, 50 miejsc dla mediów i 11 dla działaczy klubowych. Ogółem powierzchnia działki wynosi 185 166 m2, natomiast powierzchnia zabudowy około 11 812 m2.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” – WYDANIE NR 10

 


TEKST: URZĄD MIASTA LUBLINA
FOTO: URZĄD MIASTA LUBLINA