Dachy nad boiskami

Boisko czynne cały rok

Zima dała się nam w tym roku we znaki. Śnieg leżał jeszcze w pierwszej połowie kwietnia. Mimo wielkich chęci nie można było pograć na powietrzu. Wiele boisk wybudowanych w ostatnich latach nie było wykorzystanych przez prawie sześć miesięcy. Sprawiły to jesienne deszcze, a potem mróz i śnieg.

Na szczęście nie jesteśmy bezbronni. Jest sposób na to, żeby obiekty wielofunkcyjne lub boiska piłkarskie były wykorzystane przez cały rok. Słoweńska firma DUOL wraz ze spółką Hemet z Zielonej Góry oferuje nowoczesne rozwiązania membranowych dachów. Od 1992 roku ponad 1100 obiektów zostało wyposażonych w lekkie, tanie i trwałe przykrycia ich produkcji. Można je znaleźć w różnych strefach klimatycznych, jednak przede wszystkim świetnie się sprawdzają w surowym klimacie Norwegii, Finlandii, Szwajcarii, na Syberii, a także w Belgii, Słowenii czy Danii. Można je stosować w bardzo szerokim zakresie temperatur od –50 do +70°C. Hale namiotowe są znane i stosowane w Polsce od wielu lat, jednak DUOL wykorzystuje innowacyjne projekty, nowoczesne materiały i oszczędne systemy ogrzewania, oświetlenia i utrzymania ciśnienia.

Trwałe przez 40 lat
Obiekty te projektuje się podobnie jak budynki stałe, a ich produkcja odbywa się zgodnie z normą EN 13782. Norma ta określa wymagania bezpieczeństwa, które powinny być przestrzegane podczas projektowania, obliczeń, produkcji, instalacji, konserwacji, badań i badania w ruchu, dotyczące namiotów instalowanych tymczasowo, o powierzchni większej niż 50 m2. Produkowane przez DUOL hale są wyposażone w dwuwarstwowe membrany, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zapobiegają kondensacji pary wodnej w środku obiektu, a dzięki zastosowaniu technologii SpaceDomeTM używającej materiałów wywodzących się z techniki kosmicznej pięciokrotnie zwiększa się izolacyjność membrany, co znacznie redukuje zużycie energii. Dzięki specjalnej warstwie ochronnej membrana jest odporna na promieniowanie UV, ma dobrą wytrzymałość na ścieranie i rozciąganie. W oparciu o wyniki badań, doświadczenie i obserwację istniejących projektów można przyjąć, że trwałość pokrycia wynosi ponad 40 lat. Zbadano reakcję membranna ogień i legitymują się one następującymi certyfikatami: M2/NFP 92‑507, TEST 2/ NFPA 701, CSFM T19, B1/DIN 4102‑1, BS 7837, B1/0N0RM B 3800‑1, M2/UNE 23.727, VKF 5.3/SN 198898. Znaczącą cechą jest przepuszczalność światła słonecznego do środka obiektu, dzięki czemu w dzień nie ma potrzeby używania sztucznego światła, natomiast wieczorem wewnętrzne światło znakomicie odbija się od powłoki. Membrany są odporne na zabrudzenia i w zasadzie nie wymagają czyszczenia.

Oszczędność kosztów
Wraz z przykryciem namiotowym jest dostarczany system ogrzewania i utrzymywania ciśnienia. Z jednej strony zapewnia on stateczność namiotu, z drugiej odpowiednią temperaturę. Dodatkowo można zamówić system regulacji wilgotności powietrza. Dzięki inteligentnemu systemowi sterowania zużyciem energii można uzyskać około 35% oszczędności w stosunku do standardowych rozwiązań. W spokojnych warunkach dmuchawa działa tylko na 50% wydajności, znacznie redukując koszty.

Oświetlenie
Bardzo ważnym elementem mającym wpływ na komfort użytkowania jest oświetlenie. DUOL stosuje lampy halogenowe działające w dwóch trybach: bezpośrednio na pole gry i pośrednio (odbijając światło od membrany). Dzięki temu uzyskuje się efektywny system dający światło zbliżone do naturalnego, bez olśnień, z możliwością precyzyjnego sterowania. Innowacyjny system komputerowy Intellergy umożliwia kontrolę parametrów, takich jak temperatura, ciśnienie i oświetlenie w czasie rzeczywistym, a także automatyczne alarmowanie o odchyleniach

Łatwy montaż
Hale namiotowe są łatwe do zmontowania i demontażu. W zasadzie każda z tych czynności zajmuje jeden lub dwa dni. Można więc instalować je jesienią i demontować na wiosnę. Ich stabilność zapewnia odpowiednie kotwiczenie. W przypadku ciągłego stosowania zaleca się wykonanie fundamentów dookoła obiektu, natomiast w przypadku używania czasowego stosuje się kotwy miejscowe. Obydwa rozwiązania zapewniają niewielkie straty ciśnienia w tym elemencie. Proponowany kształt namiotu zapewnia samoczynne ześlizgiwanie się śniegu z połaci dachowej, uniemożliwiając uszkodzenie membrany.

Każdy znajdzie coś dla siebie
DUOL realizuje zadania „pod klucz”, produkuje swoje hale namiotowe według wymagań klienta. Wymiary mogą być określone zgodnie z wielkością działki lub boiska, tak żeby hala najlepiej spełniała swoją funkcję. Możliwe jest przykrycie kortu tenisowego, małego boiska wielofunkcyjnego lub pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Dzięki współpracy z firmą Hemet można zamówić odpowiedni rodzaj nawierzchni, sprzętu sportowego i wyposażenia. Mogą to być nawierzchnie tenisowe, multisportowe lub piłkarskie. Hale mogą być wyposażone w szatnie, trybuny i kurtyny dzielące. Przy niewielkim nakładzie sił i środków hala sportowa może być zamieniona w obiekt wystawowy, konferencyjny lub widowiskowy. Firma oferuje również dodatkowe usługi związane z eksploatacją hal, takie jak:

  • sezonowy montaż i demontaż,
  • konserwację,
  • serwis i konserwację systemów ogrzewania, oświetlenia i wentylacji,
  • przeniesienie hali w inne miejsce,
  • doposażenie obiektu,
  • natychmiastową promoc

KONTAKT: www.hemet.zgora.pl

„BOISKA I STADIONY” – WYDANIE NR 10

 


TEKST: FIRMA HEMET
FOTO: ARCHIWUM FIRMY HEMET