Energooszczędne rozwiązania w instalacjach wentylacyjnych i grzewczych

W dobie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań jednym z najważniejszych zagadnień, które mają wpływ na koszty eksploatacji obiektów są właśnie instalacje wentylacyjne i grzewcze. Firma Alternatywne Systemy Komfortu zajmuje się bezpośrednim importem i dystrybucją rekuperatorów oraz urządzeń grzewczo-wentylacyjnych, a także promienników ciepła renomowanych producentów od 1999 roku

 

TURBOVEX – systemy wentylacji bezkanałowej

W przypadku wentylacji hal sportowych stosowane do niedawna rozwiązania zakładały proste systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej, rzadko wyposażonej w moduł odzysku ciepła. Rosnące koszty energii, nacisk ze strony inwestorów oraz coraz większe wymagania energooszczędne budynków powodują, że systemy odzysku ciepła z wentylacji powoli stają się standardem w nowoczesnym budownictwie, również sportowym.

ask_0191Stosowanie tradycyjnych systemów kanałowej wentylacji z odzyskiem tzw. rekuperacji wiąże się z czasochłonnym projektowaniem, a następnie instalowaniem w/w systemów, co znacznie wydłuża czas inwestycji. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, duńska firma TURBOVEX proponuje nowatorskie rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, które z łatwością można stosować zarówno w halach sportowych i gimnastycznych, jak i w siłowniach i salach fitness, gdzie istotnym czynnikiem jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na zastosowanie urządzenia można podzielić na dwie grupy: dachowe i podsufitowe.

Urządzenia dachowe – model TX 3100 to urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła w formie wentylatora dachowego. Urządzenia te są odpowiednie do wykorzystania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji budynków i pomieszczeń, takich jak: hale sportowe, sale gimnastyczne, fitness, sklepy, markety, restauracje oraz sale sprzedaży. Mogą być całkowicie zautomatyzowane np. poprzez zastosowanie czujnika CO². Opcjonalnie istnieje możliwość zastosowania czujnika wilgoci i czujnika ruchu. W standardzie dostępny jest automatyczny bypass, wykorzystywany w okresach przejściowych. Model TX 3100 (3000 m³/h) wyposażony jest w dwa wentylatory oraz energooszczędny obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła 75%. Posiada silniki prądu stałego, charakteryzujące się cichą pracą oraz filtry powietrza w standardzie. Klapy zwrotne zapobiegają niekontrolownemu napływowi powietrza w momencie, gdy system wentylacyjny jest wyłączony. Montowany jest na dachu bez konieczności stosowania dodatkowych kanałów wentylacyjnych, anemostatów nawiewnych, przepustnic regulacyjnych oraz dodatkowej automatyki. Dzięki niedużej masie wynoszącej 200 kg, nie są potrzebne modyfikacje w konstrukcji dachu. Wymagany jest jedynie jeden otwór w dachu. Typowy montaż urządzenia zajmuje najwyżej jeden dzień roboczy i może być wykonany przez 2-osobową brygadę.

Urządzenia podsufitowe – stanowią prosty i zrównoważony system wentylacyjny zapewniający czyste i świeże powietrze. W budynkach o przeznaczeniu rekreacyjnym wykorzystywane są najczęściej w klubach fitness, siłowniach oraz gabinetach fizjoterapii. Ze względu na niski poziom emitowanego hałasu (maksymalnie 35 dB) urządzenia nie powodują dyskomfortu, a inteligentne sterowanie pozwala na oszczędności eksploatacyjne.

Typoszereg serii to cztery wielkości urządzeń, od najmniejszego TX 250 (250 m³/h) do największego TX 1000 (1000 m³/h). Dzięki zastosowaniu silników prądu stałego firmy EBM Papst urządzenia pobierają mniej energii niż tradycyjne urządzenia wentylacyjne. W porównaniu do wentylatorów prądu zmiennego, wentylatory EC zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co w połączeniu z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła o sprawności 85% pozwala osiągać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dalsze oszczędności można osiągnąć wybierając odpowiedni system sterowania urządzeniem.

Wszystkie modele z tej serii nie wymagają montażu systemów kanałów nawiewno- wywiewnych, a zainstalowanie systemu nie jest czasochłonne. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu ściennego lub sufitowego. Typowy montaż urządzenia TURBOVEX nie przekracza 1 dnia roboczego.

Ogrzewanie promiennikowe

Promienniki gazowe to nowoczesny i energooszczędny sposób ogrzewania obiektów wysokich (h>3,5 m) oraz wielkokubatorowych. Ze względu na swoją specyfikę ogrzewanie przez promieniowanie (które nie ogrzewa powietrza, lecz oddziałuje bezpośrednio na ludzi oraz przedmioty znajdujące się w strefie ogrzewania) w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych obniża znacznie koszty eksploatacji obiektu, a w połączeniu z odpowiednim systemem sterowania sprawia, że jest możliwe wydzielenie kilku stref w ogrzewanym obiekcie oraz zaprogramowanie przebiegu pracy promienników.

Zalety ogrzewania promiennikowego:

  • Oszczędności energii w granicach 20-60%.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa.
  • Brak ruchów powietrza, pyłów i kurzu w ogrzewanym pomieszczeniu.
  • Ciepło skoncentrowane na poziomie podłogi, w strefie przebywania ludzi.
  • Szybki czas rozruchu i natychmiastowy efekt cieplny.
  • Automatyczna regulacja.
  • Niskie nakłady inwestycyjne.
  • Prosta obsługa oraz łatwa i szybka instalacja.
  • Możliwość zastosowania sterownika manualnego lub programowalnego.
  • Konserwacja zredukowana do minimum.

Promienniki rurowe ZENIT – są szczególnie polecane do ogrzewania wysokich pomieszczeń. Mogą być wykonane w wariancie sterowania: jednostopniowego, dwustopniowego lub modulacyjnego. Typoszereg serii to: promienniki ZENIT, ZENIT 70+ i ZENIT Condenser.

Cechuje je najwyższa jakość komponentów użytych w procesie produkcji.

Promienniki Sun-Ray/GH – polecane do kubatur, w których następuje duża wymiana powietrza. Wyposażone w specjalną siatkę wzmacniającą efekt promieniowania. Padając na powierzchnię promieniowanie ulega odbiciu, a ciepło absorbowane jest częściowo przez ciała, na które pada. Promieniowanie energii jest bardzo intensywne, a promiennik staje się punktowym źródłem ciepła. W przypadku promienników Sun-Ray/GH nie ma potrzeby stosowania instalacji odprowadzającej produkty spalania.

Dlaczego warto wybrać promienniki Sun-Ray/GH?

  • Zwarta i prosta budowa gwarantująca długą bezawaryjną pracę.
  • Stosowanie przez producenta komponentów znanych firm (Honeywell – zawór gazu i automatyka).
  • Szeroki wachlarz urządzeń – możliwość zastosowania 2-stopniowej regulacji (50 i 100%).
  • Moce wejściowe urządzeń w zakresie od 1 do 36 kW.
  • Łatwość instalacji oraz eksploatacji.

GTV – gazowy aparat grzewczo-wentylacyjny

Nagrzewnice GTV występują w trzech wariantach: z regulatorem jednostopniowym, dwustopniowym oraz modulowanym od 60-100% mocy. Ich sprawność wynosi 92%.

Wersje urządzeń:

  • GTV A – z osiowym wentylatorem.
  • GTV C/CL – z promieniowym wentylatorem.
  • GTV A Condens – wersja kondensacyjna z osiowym wentylatorem.
  • GTV C/CL Condens – wersja kondensacyjna z promieniowym wentylatorem przystosowanym pod instalację kanałową.

Zalety GTV i GTV Condens:

  • Ogniotrwałe i odporne na korozję stalowe rury (do 700°C).
  • Opatentowany czujnik występowania płomienia.
  • Zawór magnetyczny Honeywell oraz elektroniczne sterowanie zapłonem.
  • Najwyższa klasa wentylatora produkowanego w Europie.
  • Odporne na korozję rury wymiennika ciepła.
  • Możliwość zamontowania w pionie lub poziomie.
  • Wydmuch przez regulowane lamelki.
  • Zapakowane w poręczne opakowania.

 

Kontakt:
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.
ul. Wiślana 12, 34-114 Brzeźnica
tel.: 33 879 20 30
handlowy@ask-polska.com.pl, www.ask-polska.pl

 

TEKST – Jakub Nęciński
FOTO – Archiwum Firmy Alternatywne Systemy Komfortu