Lodowiska – Trafiona inwestycja

Najlepszą i jednocześnie coraz bardziej dostępną formą zimowej aktywności jest łyżwiarstwo. Jazda na łyżwach to nie tylko świetnie spędzony czas przynoszący wiele radości i zadowolenia, wpływający na poprawę nastroju oraz kondycji, lecz także:

  • trenuje zręczność i zmysł równowagi, przez co wpływa na poprawę koordynacji ruchowej;
  • dodaje gracji, pomaga zachować prostą sylwetkę i wspaniale modeluje nogi;
  • dotlenia organizm, co zimą przy mniejszej aktywności fizycznej jest szczególnie ważne;
  • angażuje do pracy więcej mięśni niż bieganie czy jazda na rowerze;
  • relaksuje i wzmacnia mięśnie nóg, pośladków, brzucha, pleców;
  • powoduje spalanie nawet 500–600 kcal na godzinę.

Budowa lodowisk jest obecnie jedną z najtańszych, a jednocześnie najbardziej zauważalnych i masowo wykorzystywanych przez lokalną społeczność inwestycji.

Stawiaj na jakość

Cieszy coraz powszechniejsza wśród inwestorów wiedza, czym jest inwestycja w „kompletne lodowisko”. Budowa lodowiska nie ogranicza się bowiem do zamrożenia wody. Należy zadbać o otaczającą je infrastrukturę – wypożyczalnię łyżew, ostrzałkę, suszarki do butów, odpowiednią muzykę czy oświetlenie. Konieczne jest wyposażenie lodowiska w rolbę. Nie da się skutecznie zachęcić do korzystania z lodowiska, zapominając o pielęgnacji i dbaniu o jakość lodu. To właśnie jakość tafli jest głównym czynnikiem przekładającym się na obłożenie lodowiska, zadowolenie łyżwiarzy i ich bezpieczeństwo.

Stan lodowisk poprawiany jest w trakcie przerw technicznych, podczas których rolba zbiera śnieg i zanieczyszczenia z lodu, następnie wyrównuje taflę, a ubytki w lodzie uzupełnia wodą. Regularna pielęgnacja lodowiska pozwala zachować taflę w idealnym stanie oraz gwarantuje utrzymanie optymalnej grubości lodu.

W Polsce od 2011 r. oprócz maszyn importowanych dostępna jest również wielokrotnie nagrodzona, m.in. Złotym Medalem MTP, rolba „n-ICE” o całkowicie polskiej konstrukcji. Kilkadziesiąt maszyn z sukcesem funkcjonuje na krajowych lodowiskach. Rolba „n-ICE” sprzedawana jest nie tylko na polskim rynku, lecz także na rynkach zagranicznych, gdzie stała się prawdziwym przebojem. Obecnie ponad 60% produkcji maszyn „n-ICE” przeznaczane jest na eksport.

Popraw dostępność i zmniejsz koszty

Zimy w naszym klimacie już od dawna nie pozwalają na tworzenie lodowisk naturalnych, ale problemy pojawiają się również w przypadku obiektów sztucznie mrożonych. Ciepłe i deszczowe zimy nie sprzyjają budowie lodowisk odkrytych, narażonych na ciągłe zmiany pogody. Ostatnia zima szczególnie dała się we znaki sympatykom łyżwiarstwa oraz gestorom lodowisk niezadaszonych. Zakładając, że lodowisko funkcjonowało przez okres 3–4 miesięcy, to faktyczne wykorzystanie było znacznie mniejsze. Powody takiej sytuacji w zależności od warunków atmosferycznych mogą być następujące:

  • pada deszcz – brak chętnych do korzystania, nienadająca się do użytku tafla lodu;
  • temperatura powyżej 10°C – większość lodowisk sparametryzowana jest tak, że przy temperaturze powyżej 10°C lód zaczyna „pływać”. Jego wierzchnia warstwa jest mokra i nie zachęca do łyżwiarstwa;
  • pada śnieg – jedyna zaleta tkwi w walorach wizualnych. Ładnie wygląda śnieg padający na oświetlone zimą lodowisko, ale jeździć na łyżwach przy bardziej intensywnych opadach się nie da;
  • wieje silny wiatr – nieprzyjemna aura skutecznie zniechęca do korzystania z lodowiska.

Zmienność aury nie sprzyja robieniu jakichkolwiek planów związanych z wyjściem na lodowisko.

W przypadku siłowni, basenu czy bowlingu podobnego problemu nie ma. Z tych obiektów możemy korzystać według z góry określonego harmonogramu, niezależnie od warunków atmosferycznych. W dzisiejszym, zabieganym świecie wybierane są formy rekreacji czy też dyscypliny sportu, których regularne uprawianie można precyzyjnie zaplanować.

Rozwiązaniem tego problemu może być przykrycie lodowiska halą. Pozwoli to:

  1. uniezależnić się od pogody,
  2. zwiększyć możliwości eksploatacyjne,
  3. radykalnie zmniejszyć koszty utrzymania poprzez:
  • ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem,
  • eliminację wpływu opadów atmosferycznych,
  • utrzymanie stałej temperatury i korzystnego mikroklimatu.

Dodatkowo w przypadku hal wartości użytkowe mogą iść w parze z walorami estetycznymi. Lekkie, nowoczesne konstrukcje mogą stać się ozdobą i architektonicznym uzupełnieniem centrów i ośrodków sportowych.

 

TEKST – Zbigniew Danielczyk
FOTO – Archiwum Firmy n-ICE Group