Zbliża się termin otwarcia Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego zlokalizowanego w podwarszawskich Markach. Inwestor, spółka Mareckie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o., ma na celu zaspokajanie potrzeb mieszkańców Marek w zakresie edukacji publicznej, kultury i promocji sportu. Zadaniem Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (MCER) jest promowanie rozwijania talentów i zainteresowań oraz aktywnych form spędzania czasu wolnego. Wszystkie wymienione założenia będą realizowane na terenie MCER przy ul. Wspólnej w Markach. W kompleksie rekreacyjnym MCER znajdziemy:
- basen sportowy,
- basen rekreacyjny,
- brodzik dla najmłodszych i zjeżdżalnię,
- strefę spa: saunę fińską, łaźnię rzymską, grotę śnieżną, grotę solną, gabinet masażu,
- halę sportową,
- dwie ścianki wspinaczkowe,
- salę fitness,
- salę sportów walki,
- przebieralnie,
- salę widowiskową z profesjonalną sceną oraz z 350 miejscami dla publiczności.
Terenowe obiekty sportowe obejmują:
- boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem,
- boisko wielofunkcyjne,
- stadion lekkoatletyczny z pełnowymiarową bieżnią,
- street workout i plac zabaw,
- miasteczko ruchu drogowego.
Budynek pasywny
Na blisko 10-hektarowej działce posadowione są budynki szkoły publicznej i centrum rekreacyjnego. Budynek szkoły podstawowej mieści 34 nowoczesne sale dydaktyczne, zespół żywienia wraz ze stołówką, zespół biblioteczny dostępny dla uczniów szkoły i wszystkich mieszkańców gminy, pięć świetlic dla najmłodszych uczniów, szatnie oraz wszystkie pomieszczenia zapewniające komfort pracy placówki edukacyjnej. Placówka zapewni kształcenie blisko 1200 dzieciom. Budynek został zaprojektowany w systemie budownictwa pasywnego. Szkoła jest połączona z budynkiem MCER, w którym znalazła się hala sportowa, sale do fitness i sportów walki, sala widowiskowa i basen.
Ekologiczne rozwiązania
Kompleks jest objęty certyfikatem BREEAM – najbardziej rozpoznawalnym na świecie certyfikatem dla budownictwa ekologicznego. Zastosowane technologie przyczynią się do ogromnych osiągnięć w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku. To pierwszy w Polsce budynek użyteczności publicznej zaprojektowany w tak energooszczędnym standardzie. Kompleks z założenia będzie zeroenergetyczny, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Zostało to osiągnięte dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu.
Budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie. Jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Ponadto będzie miał możliwość regulacji nie tylko temperatury, lecz także natężenia światła, w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Charakterystycznym elementem budynku jest dach składający się z dwóch obszarów tj. dach zwykły w obszarze posadowienia central wentylacyjnych i dach zielony typu bagiennego. Obiekt jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Hala sportowa
Hala sportowa wewnątrz budynku ma powierzchnię 1500 m². Jest wyposażona w widownię stałą i składaną, łącznie dla 750 kibiców. Wyposażenie hali umożliwi rozgrywki różnych sportów zespołowych, jednak jej nawierzchnia głównie dedykowana jest piłce ręcznej, która cieszy się w Markach ogromną popularnością. W maju 2019 r. mareckie juniorki zajęły czwarte miejsce w Mistrzostwach Polski. Ponadto Marki stawiają też na gimnastykę. W podłodze hali są ukryte kotwy umożliwiające montaż sprzętów do gimnastyki sportowej.
Według Polskiego Związku Gimnastycznego, w okolicach Warszawy brakuje sal, które dają takie możliwości, a tym samym pozwalają organizować wydarzenia o randze ogólnopolskiej i światowej. Inwestor przewidział także możliwość całkowitego zaciemnienia hali w celu organizacji turniejów tenisa stołowego, zapewnienia komfortu projekcji czy prowadzenia transmisji on-line. Na północnej ścianie hali zostały zamontowane dwie ścianki wspinaczkowe o powierzchni użytkowej 180 m, z elementami pionowymi, połogimi i przewieszonymi. Parametry użytkowe ścian zaprojektowano tak, żeby umożliwiły prowadzenie wspinaczki o charakterze rekreacyjnym oraz sportowym dla dzieci i młodzieży.
Sala sportów walki i sala fitness
Poza halą sportową w obiekcie znalazła się także sala sportów walki o powierzchni 150 m² i sala fitness o powierzchni 90 m². Na parterze budynku, wzdłuż hali sportowej, są umiejscowione szatnie dla zawodników wraz z sanitariatami i prysznicami. Otwarcie obiektu jest planowane jesienią 2019 r
Boisko
Na terenie zielonym należącym do MCER powstało boisko do piłki nożnej, ze sztuczną nawierzchnią, nagłośnieniem i oświetleniem. Boisko niebawem uzyska certyfikat do prowadzenia rozgrywek III ligi. Boisko okala 6-torowa bieżnia pełnowymiarowa i stadion lekkoatletyczny, umożliwiający ćwiczenia skoku wzwyż, skoku w dal, pchnięcia kulą i trójskoku. W bliskiej odległości jest położone miasteczko ruchu drogowego, street workout i plac zabaw. Przed głównym deptakiem zaprojektowano parking na 300 samochodów, miejsca dla ponad 200 rowerów i stanowiska do ładowania aut elektrycznych.
Inne inwestycje
Budowa MCER to aktualnie największa i najważniejsza inwestycja prowadzona przez Mareckie Inwestycje Miejskie, ale nie jedyna. W bieżącym roku spółka oddała do użytkowania dwa nowoczesne przedszkola wybudowane w systemie modułowym. Równolegle jest prowadzona rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2, która już od września zyska dwa nowe skrzydła budynku wraz z pełnym zapleczem, niezbędnym do komfortowego prowadzenia placówki edukacyjnej.
Autorka jest kierownikiem zarządzania obiektem w firmie Mareckie Inwestycje Miejskie.
TEKST – Katarzyna Bielska
WIZUALIZACJE – Archiwum Mareckie Inwestycje Miejskie