Zaufaj profesjonalistom. Jak prawidłowo zadbać o nawierzchnie sportowe

Hein Sp. z o.o. od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej doświadczonych oraz wyspecjalizowanych firm w dziedzinie profesjonalnej pielęgnacji muraw sportowych i bieżni lekkoatletycznych. Jeśli cokolwiek ma być profesjonalne i działać dla profesjonalistów, to tylko profesjonaliści mogą to zrobić.

Naturalne murawy sportowe

To, co wszystkich nas elektryzuje, gdy zasiadamy na trybunie lub włączamy telewizor, to gęsta, równa, zielona murawa – arena, na której już za chwilę rozpoczną się zawody. Jednak kibice widzą już efekt końcowy. Zarządcy obiektów i pracujący tam groundsmeni wiedzą, ile potrzeba pracy, żeby uzyskać taki efekt. Firma Hein Sp. z o.o., dzięki dużemu doświadczeniu i bogatej ofercie, profesjonalnie doradzi w doborze sprzętu, a także zabiegów, jakie powinny zostać przeprowadzone.

Do koszenia, jednego z najważniejszych zabiegów, dedykujemy profesjonalną kosiarkę wrzecionową John Deere 2653B. Dzięki bezkompromisowym trzem wrzecionom QUA7 z szybką regulacją Speed Link, precyzja koszenia będzie zawsze idealna. Oprócz tego bardzo ważne są nośniki. Ciągnik kompaktowy powinien być jak najbardziej wszechstronny, żeby móc go wykorzystywać we wszystkich pracach związanych z murawą i terenem okalającym obiekt. Najlepszymi w swojej klasie są niezawodne ciągniki kompaktowe John Deere. Dzięki zastosowanej przekładni hydrostatycznej możemy pracować szybko, dokładnie i efektywnie, bez nużącego korzystania z przekładni mechanicznej. Wysoko wydajne silniki oraz systemy wspomagające operatora, takie jak: Hitch Assist, LoadMatch, MotionMatch, SpeedMatch i Tempomat powodują, że zadania będą wykonywane dużo sprawniej, a co za tym idzie – znacząco ograniczy to koszty.

hein-02202

Murawa sportowa to żywy organizm, który potrzebuje wielu profesjonalnych zabiegów: aeracji, skaryfikacji, wertykulacji, piaskowania, nawożenia, siania i wielu innych. Dla tych wszystkich zabiegów firma Hein ma gotowe rozwiązania. Nie tylko oferujemy sprzęt, lecz także usługi i profesjonalne doradztwo. Nasi groundsmeni chętnie spotkają się z Państwem i udzielą fachowej pomocy. Sprawdzą jakość gleby, ukorzenienie, jakość warstwy wegetacyjnej, a także stan samej darni.

Nawierzchnie na Orlikach

Program rządowo-samorządowy Orlik 2012 okazał się ogromnym sukcesem. Boiska ze sztuczną trawą powstawały jak grzyby po deszczu i nadal powstają. Wszystko byłoby dobrze, gdyby program ten został rozszerzony również o szkolenia mające na celu wyjaśnienie, jak o takie obiekty powinno się dbać. Niestety raz wybudowane boisko zostaje eksploatowane do takiego stopnia, że zaczyna zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Zbrylony i utwardzony przez użytkowanie gumowy granulat powoduje, że boisko staje się twarde. Niewielkie śmieci, jak: kapsle, niedopałki, szkło i inne, potrafią mocno zagnieździć się w podłożu, co jak łatwo sobie wyobrazić, w momencie upadku spowoduje niemałe obrażenia.

Firma Hein Sp. z o.o. również w tym segmencie posiada gotowe rozwiązania. Urządzenie Horger SKU profesjonalnie rozluźni gumowy granulat, wyczesze i odseparuje elementy niepożądane, a na końcu uzupełni i wczesze ubytki granulatu. Dla szkół i gmin, w których jest mniej Orlików, polecamy zamówienie takiej usługi. Dzięki temu, niewielkim kosztem, możemy w dużym stopniu zregenerować boisko, bez potrzeby inwestowania w zaplecze maszynowe.

hein-02203

Nawierzchnie lekkoatletyczne

Firma Hein jako pierwsza w Polsce zaopatrzyła się w profesjonalne urządzenie do czyszczenia i regeneracji bieżni lekkoatletycznych Horger KBR. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów proponujemy takie usługi w całej Polsce. Bieżnie lekkoatletyczne przez wiele lat były tematem tabu. Nikt specjalnie o nie nie dbał. Bieżnia lekkoatletyczna, podobnie jak sztuczna murawa, ma swoje unikalne właściwości. Podłoża te nie powinny być twarde jak beton, ponieważ nie oddają użytkownikowi części zakumulowanej energii, co powoduje dyskomfort, pogarsza osiągi i może powodować nadmierne zmęczenie, a w ostateczności kontuzje. Warstwy bieżni poliuretanowych są narażone na ścieranie i gromadzenie się niepożądanych związków z otoczenia. Jeżeli po deszczu są widoczne kałuże, oznacza to, że funkcje drenażowe zostały w dużym stopniu ograniczone przez nagromadzenie się związków niepożądanych.

hein-02204

Urządzenie Horger KBR posiada potężne dysze ciśnieniowe, które wtłoczą wodę w głąb bieżni, a następnie pompy zassają wszystko do zbiornika. Do takiego zabiegu używamy wyłącznie czystej wody, bez żadnych chemikaliów, czyli nie ingerujemy w chemiczną strukturę bieżni, a jedynie przywracamy jej funkcje początkowe. W przypadku nowych obiektów nie stracimy gwarancji, ponieważ nasze zabiegi nie wyrządzają bieżni żadnych szkód. W niektórych przypadkach jeden zabieg może okazać się niewystarczający, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalnymi doradcami w celu przeprowadzenia wizji lokalnej.

Autor jest kierownikiem ds. zaopatrzenia w firmie Hein Sp. z o.o.

tel. kom.: 530 922 298

Firma Hein Sp. z o.o. dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz szerokiej gamie profesjonalnego sprzętu służy pomocą w dobraniu najlepszych dostępnych na rynku urządzeń do pielęgnacji muraw naturalnych, sztucznych oraz bieżni poliuretanowych.

www.jd-hein.pl

 

TEKST – Mateusz Zdrojewski

FOTO – Archiwum firmy Hein