Pomysł budowy bieżni w Sopocie, a następnie ponownej jej instalacji w Toruniu prawie wszystkim wydawał się niemożliwy do realizacji. Problem był tym większy, że bieżnia w Sopocie miała podjąć sportowe święto skali światowej – Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Jednak udało się – bieżnia była równorzędnym aktorem tych mistrzostw!
Organizacja tak wielkiej imprezy, jaką są Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, wydawała się niemożliwa. Jeszcze większym przeciwieństwem wydawała się kandydatura miasta Sopot, które nie posiadało sportowego obiektu przystosowanego do takich imprez. Jednak determinacja oraz współpraca organizatorów oraz wykonawcy – firmy TAMEX Obiekty Sportowe S.A. pokazała, że marzenia mogą stać się rzeczywistością, a wszelkie bariery są po to, aby je przekraczać.
Bieżnia na spółkę?
Pomysł zakupu bieżni przez dwa różne miasta oddalone od siebie o blisko 200 km wydawał się zupełnie niezrozumiały. Dodatkowe pytania rodził fakt kilkukrotnego montażu tej samej bieżni przy zachowaniu najwyższych standardów. Jednak zarówno miasto Sopot, jak i miasto Toruń nie widziały w tym zadania niemożliwego. Toruń realizujący budowę hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema potrzebował zaopatrzyć obiekt w halową bieżnię najwyższej jakości – co nadzwyczaj spodobało się władzom Sopotu. Przez opracowanie projektu oraz wyłonienie wykonawcy zrodziło się zadanie: wybudowanie bieżni dla hali w Toruniu
z możliwością jej pierwszego montażu w Sopocie na Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, a następnie przeniesienie jej do hali widowiskowo-sportowej w Toruniu.
Realizacja na medal
Budowa bieżni w Sopocie trwała ponad miesiąc. Od 7 stycznia do dnia otwarcia 16 lutego na Ergo Arenie można było słyszeć pokrzykiwania techników i silniki 33 tirów załadowanych po brzegi kolejnymi częściami konstrukcji. Bieżnię podniesiono na 3 metry względem płyty areny, zostawiając dwie klatki schodowe jako komunikację z szatniami i zapleczem. Budowa składała się z trzech etapów: pomiaru geodezyjnego, montażu podbudowy oraz rozłożenia nawierzchni syntetycznej MONDO na bieżni i płycie areny. Niezwykle ważnym etapem było stworzenie specjalnej wyprofilowanej konstrukcji bieżni, która wymagała milimetrowej precyzji wykonania, gdyż tworzyła swoistą podstawę całego systemu bieżni. Na arenie umiejscowiono dwie bieżnie: 6-torową o długości 200 m i 8-torową o długości 100 m przeznaczoną do biegów sprinterskich, skocznie oraz koło do pchnięcia kulą. Ukoronowaniem całej realizacji był zakończony sukcesem proces uzyskania najważniejszego certyfikatu bieżni halowych – IAAF Indoor Facility. Zawodnicy, trenerzy oraz przedstawiciele IAAF jednogłośnie stwierdzili, że przygotowany system bieżni nie budził żadnych uwag i został wykonany co do milimetra. Wszyscy byli zachwyceni jakością i uznali, że nie ma na świecie drugiej tak dobrze i estetycznie przygotowanej halowej bieżni lekkoatletycznej – o czym świadczą wyróżnienia ze strony przedstawicieli IAAF, działaczy, zawodników i trenerów.
Sukces mistrzostw
Zmagania najlepszych lekkoatletów świata w dniach 7–9 marca 2014 r. w Ergo Arenie Sopot przyniosły wiele wspaniałych emocji. Rekordowe wyniki można było zobaczyć w każdej konkurencji. Kibice byli oczarowani całym obiektem, który tylko motywował wszystkich zawodników do pokazania swoich możliwości. Pod wrażeniem byli także przedstawiciele miast, którzy zorganizują kolejne edycje halowych mistrzostw świata – amerykańskie Portland (2016) i brytyjskie Birmingham (2018).
– Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu w Sopocie jest dla nas bardzo cenna nie tylko dlatego, że mogę odwiedzić po raz pierwszy to niebywale urokliwe miasto, lecz także z powodu możliwości podpatrzenia rozwiązań, które będziemy mogli wykorzystać, gdy to my będziemy organizatorem podobnego wydarzenia w 2016 r. – skomentował Vin Lananna, szef delegacji z Portland. – Naszą uwagę szczególnie zwróciła podniesiona bieżnia, bardzo nam się podoba to rozwiązanie. Zabieg ten nadał całej arenie teatralnego znaczenia, zwłaszcza zawodnicy, którzy wychodzą jakby spod ziemi. Zastanawiamy się nad zastosowaniem tego rozwiązania – dodał.
Hala sportowo-widowiskowa w Toruniu
Po mistrzostwach w Sopocie bieżnia została zdemontowana i przewieziona do nowo budowanej hali sportowo-widowiskowej w Toruniu. Tam bieżnia zostanie już na stałe, ponieważ główną funkcją obiektu stawianego przy ul. Bema jest właśnie lekkoatletyka. Już w przyszłym roku odbędą się tam Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów oraz 59. Halowe Mistrzostwa Polski. Firma TAMEX Obiekty Sportowe S.A. w ramach tego zadania dostarczyła również wszystkie nawierzchnie sportowe toruńskiej hali. Zainstalowane najwyższej jakości nawierzchnie sportowe spełniają rygorystyczne wymagania poszczególnych federacji sportowych. Arena główna wraz z bieżnią uzyskała najwyższy halowy certyfikat międzynarodowego stowarzyszenia federacji lekkoatletycznych – IAAF Indoor Facility. Należy podkreślić, że sama bieżnia przeszła podwójny proces certyfikacyjny – jeden w Sopocie, drugi zaś w Toruniu.
Hala sportowo-widowiskowa przy ul. Bema w Toruniu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Może gościć najważniejsze imprezy sportowe światowego formatu. Obiekt przygotowany jest do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych, piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki. Mobilność zastosowanych systemów pozwala w niedługim czasie na utworzenie oczekiwanego boiska na arenie głównej, co zdecydowanie podnosi rangę obiektu.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że na mapie Polski będzie się pojawiać coraz więcej takich miejsc jak hala w Toruniu, a wysokie wyniki sportowe będą potwierdzały potrzebę dalszego ich tworzenia.
Tamex Obiekty Sportowe S.A.
– od 1999 roku buduje obiekty sportowe na terenie całej Polski. W zakres działalności firmy wchodzi kompleksowe wykonawstwo obiektów sportowych – od koncepcji, poprzez wykonanie projektu, do realizacji „pod klucz” wraz z ich wyposażeniem. Firma wykonuje obiekty zewnętrzne (boiska piłkarskie, stadiony lekkoatletyczne, boiska wielofunkcyjne, korty tenisowe, bieżnie), a także hale sportowe i tenisowe.
Kontakt:
TAMEX OBIEKTY SPORTOWE S.A.
ul. Tamka 38, 00-355 Warszawa
tel.: 22 556 24 23, faks: 22 556 24 22
www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl
TEKST I FOTO: Firma Tamex