Ogniwo Sopot – nowy stadion, nowe możliwości

Historia klubu

W roku 1966 w klubie Ogniwo Sopot została utworzona i zarejestrowana sekcja rugby. Przełomowy moment w historii klubu nastąpił 10 lat później, kiedy funkcję trenera juniorów objął Edward Hodura. Wkrótce w kraju zaczęto mówić o sopockim fenomenie. W latach 1982–1986 w Mistrzostwach Polski Juniorów i Kadetów Ogniwo Sopot zdobyło 9 medali, w tym 6 złotych. Prowadzący równocześnie drużynę seniorów (II liga) Hodura wywalczył z nią awans do najwyższej klasy rozgrywkowej i rozpoczął się okres dominacji sopockiego klubu.

W latach 1987–2003 klub zdobył łącznie 9 tytułów Mistrza Polski i 9 Pucharów Polski. Doskonale radziła sobie również sopocka młodzież (ponad 40 medali MP, w tym 19 złotych), dzięki czemu w Sopocie powstała prawdziwa kuźnia rugbowych talentów, które stanowiły o sile reprezentacji Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Po zdobyciu ostatniego Mistrzostwa Polski (2003) zespół rokrocznie opuszczali najważniejsi zawodnicy, co poskutkowało walką o utrzymanie. W 2011 r. Ogniwo opuściło szeregi ekstraligi, aby po dwóch sezonach banicji wrócić jako odbudowany zespół.

Obecnie szkoleniowcem jest Karol Czyż, a zespół stale poprawia swoje wyniki (5. miejsce w ekstralidze w sezonie 2013–2014, 4. miejsce w sezonie i wicemistrzostwo Polski w olimpijskiej odmianie rugby 7-osobowym 2014  – 2015). W trwających rozgrywkach drużyna zajmuje miejsce w ścisłej czołówce, a jej celem jest zdobycie pierwszego od 13 lat medalu MP, który uświetni zaplanowane na 2016 r. jubileuszowe obchody 50-lecia rugby w Sopocie.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 15

 

TEKST – Bartosz Olszewski
FOTO – Archiwum Miejskiego Klubu Sportowego Ogniwo Sopot