PGE Arena

Nowoczesne technologie

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 były jednym z ważniejszych wydarzeń sportowych w historii naszego kraju. Jedną z wizytówek tego wydarzenia jest nowo wybudowany stadion PGE Arena Gdańsk, który został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.

Zaprojektowana na podobieństwo bałtyckiego bursztynu PGE Arena powstała w gdańskiej dzielnicy Letnica. Pod względem rozwiązań teletechnicznych i multimedialnych znajduje się w czołówce najnowocześniejszych obiektów sportowych nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Oficjalnym partnerem technologicznym stadionu i generalnym wykonawcą systemów teletechnicznych jest firma Trias SA, która przez pięć lat będzie pełnić także nadzór techniczny nad zainstalowanymi systemami.

Widowisko na wysokim poziomie
Innowacyjne technologie pozwolą miłośnikom futbolu w pełni przeżywać sportowe emocje i dostarczą kibicom niezapomnianych wrażeń. W ramach projektu Trias wyposażył stadion w cztery ekrany diodowe o powierzchni ponad 70 m2 każdy, które zostały podwieszone do konstrukcji dachu. Zapewniają one jasny i kontrastowy obraz, który jest dobrze widoczny z dowolnego miejsca na stadionie. W przerwach meczu kibice będą mogli oglądać powtórki i ciekawe momenty na blisko 300 monitorach Full HD zainstalowanych na stadionie. Dzięki zastosowaniu technologii Digital Signage na monitorach będzie można śledzić bieżące statystyki meczów, obejrzeć prezentacje drużyn i uzyskać przydatne informacje. Ponadto monitory posłużą do prezentacji treści reklamowych, a w razie potrzeby – komunikatów ostrzegawczych. Stadion w Gdańsku może poszczycić się także najnowocześniejszym systemem nagłośnieniowym. Obiekt wyposażono w ponad 300 głośników o łącznej mocy blisko 200 tys. watów. Instalacje teleinformatyczne i telekomunikacyjne obejmują pełną infrastrukturę sieci LAN oraz dostępu bezprzewodowego Wi-Fi. Łączna długość okablowania strukturalnego wynosi około 400 km. Imponująca jest również ilość urządzeń bezprzewodowych, zapewniająca dostęp do Internetu w każdym miejscu na stadionie oraz na terenie wokół obiektu. Nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych wyposażono w wydajne serwery i macierze dyskowe o pojemności ponad 500 TB. Dzięki temu można śledzić obraz z kamer wideo oraz zapisywać i przechowywać dane zgodnie z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa. Na potrzeby projektu został specjalnie przygotowany i wdrożony innowacyjny system do zarządzania nieruchomością, który jest pierwszym i obecnie jedynym tego typu systemem działającym na stadionie w Polsce.

Profesjonalizm i doświadczenie
Trias SA to firma z ponad piętnastoletnim doświadczeniem na rynku nowoczesnych technologii multimedialnych. Spółka jest liderem w branży Audio Video Integration – projektuje i integruje systemy teletechniczne w zakresie stałych instalacji audiowizualnych, oświetleniowych, systemów bezpieczeństwa, teleinformatycznych, telekomunikacyjnych oraz systemy zarządzania obiektami.

 


TEKST I FOTO: FIRMA TRIAS