Przebieg postępowania dotyczącego pielęgnacji i bezpieczeństwa nawierzchni

Zawsze tam, gdzie uprawiamy sport lub gramy, stajemy obiema nogami na różnych powierzchniach, czy to biegnąc, czy skacząc. Najważniejsze, że mamy przy tym mieć przyjemność. Każdy przecież już doświadczył, że zabrudzona powierzchnia odbiera przyjemność ze sportu, hamuje osiągnięcia i nie zapewnia wymaganego bezpieczeństwa. Dzieje się tak przede wszystkim po przejściu chłodnych pór roku i idących w parze z nimi zmieniających się warunków pogodowych. Aby temu przeciwdziała , zalecana jest dla różnych powierzchni intensywna i przyjazna środowisku opieka specjalistów.

Dokładnie w tym kierunku wyspecjalizowała się firma Sandmaster sp. z o.o. z Wendlingen, zajmująca się pielęgnacją piasku i higieną środowiska, która posiada fachową wiedzę, kompetentnych pracowników i 35 lat doświadczenia jako międzynarodowe przedsiębiorstwo. Czy plac zabaw, czy boisko sportowe firma Sandmaster oferuje specjalistyczne metody czyszczenia każdego rodzaju podłoża.

sand-01802Czyszczenie piasku

W celu utrzymania powierzchni piaszczystych i ich odpowiedniej jakości piach musi być regularnie sprawdzany oraz konserwowany. Z czasem utwardza się on i powstaje nieświeży zapach, co sprawia, że bezpieczeństwo użytkowników tej powierzchni nie jest zapewnione. Najpóźniej w tym momencie włącza się do działania firma Sandmaster, która oczyszcza oraz przesiewa zanieczyszczony przez różne wpływy środowiska piasek. Dokonuje tego za pomocą metody oczyszczania piasku sprawdzonej przez TÜV SÜD (niemiecka spółka akcyjna zajmująca się kontrolami technicznymi urządzeń). Piach zostaje oczyszczony za pomocą sita z różnych cząstek brudu, takich jak rozbite szkło, liście, niedopałki czy nawet ekskrementy zwierzęce, wielkości cząstek już od 5 mm do 8 mm. Podczas metody głębokiego oczyszczania piach ten zostaje oczyszczony oraz jednocześnie napowietrzony nawet do głębokości 40 cm przy każdym przesypaniu. Jednocześnie zostaje zapewnione swobodne opadanie piasku, kwaśność gleby zostaje ustabilizowana, a możliwy pojawiający się nieświeży zapach usunięty. W razie potrzeby firma Sandmaster wystawia tzw. dowód kontroli firmy po przeprowadzeniu metody głębokiego oczyszczania, który dokumentuje oraz protokołuje głębokość oczyszczania.

Czyszczenie powierzchni z materiałów sztucznych

Metoda czyszczenia porowatych powierzchni zrobionych z tworzyw sztucznych oferuje oczyszczanie z użyciem wysokiego ciśnienia oraz obrotowych dysz, które wnikają w głąb porów, aby zapobiec powstawianiu przede wszystkim mchu oraz glonów, których rozrost wspomagany jest poprzez stałe wpływy środowiska. Regularne oraz intensywne czyszczenie zapewnia bezpieczeństwo sportowców poprzez antypoślizgowe podłoże. Do dyspozycji jest w tym przypadku specjalistyczna maszyna, która może czyścić na szerokość 1,50 m. Maszyna ta wymaga szerokości pracy min. 1,80 m oraz wysokości 2,40 m. Firma posiada także maszynę mniejszą o rozmiar: zwrotną i kompaktową, która posiada funkcję odsysania brudnej wody z zasięgiem szerokości pracy 1,10 m. Maszyna ta może czyścić małe powierzchnie i dosięgnie do szczególnie trudnych i pełnych zakamarków miejsc.

Czyszczenie sztucznych trawników

W jaki sposób sztuczne trawniki, boiska do gier wysypane granulatem lub piachem lub też obszary wielofunkcyjne powinny zostać ochronione przed stałym działaniem warunków pogodowych? Zazwyczaj najmniejsze cząstki docierają w puste przestrzenie. Skutkami tego są z jednej strony stwardnienie powierzchni, a z drugiej znane już powstawanie i rozrastanie się chwastów, mchów i glonów. Powierzchnia ta staje się śliska, a bezpieczeństwo i komfort sztucznego trawnika dla każdego sportowca zostają zatracone. Cierpi przy tym również sprzęt. Jednym z takich skutków jest zapchanie porów i idąca z tym w parze dysfunkcja drenażu budującego obszary wodne pod sztucznym trawnikiem.

W celu przeciwdziałania temu zjawisku przychodzi z pomocą oczyszczanie sztucznych trawników systemem specjalnych szczotek ze sztucznym włosiem lub systemem walców. Zabrudzona substancja zostaje zebrana, lekko zakurzona część zostaje odkurzona, a zebrany na filtrze z włókniny grubszy brud zostaje przesortowany i odprowadzony poprzez materiał wypełniający. Następnie walec ze szczotkami ustawia przygotowany materiał odpowiednio na trawniku. Na koniec dochodzi do głosu specjalistyczna metoda czyszczenia na mokro z systemami płuczących szczotek, które pracują bez użycia chemii, aby zapewnić długotrwałe użytkowanie delikatnych powierzchni. Traktor z zabudową frontową oraz tylną czyści na szerokość 1,50 m, zbiera brudną wodę do zbiornika oraz dozuje specjalny środek przeciw powstawaniu mchu.

W przyjaźni ze środowiskiem i długotrwale – na to stawia firma Sandmaster. 

Kontakt:
Chemoform Polska Sp. z o.o.
ul. J. Gacka 1, 41-218 Sosnowiec
tel. kom.: 784 062 290
www.sandmaster.de

 

TEKST I FOTO – Firma Sandmaster