Hala lodowa w Lublinie została otwarta w listopadzie 2014 r. Budowa trwała 14 miesięcy. Obiekt powstał w miejscu krytego konstrukcją namiotową lodowiska, które funkcjonowało z powodzeniem w tej formie w latach 2007–2012. Decyzja o budowie hali lodowej zapadła z uwagi na duże zainteresowanie klientów ślizgawką oraz chęć uniezależnienia się od warunków pogodowych. Obiekt, ze względu na podmokły teren, jest posadowiony na palach. Konstrukcyjnie i częściowo instalacyjnie łączy się z kompleksem basenowym AQUA Lublin. Całość stanowi ciekawy architektonicznie kompleks sportowo-rekreacyjny o niespotykanej bryle.
Infrastruktura i wyposażenie
Hala posiada jedno wejście główne dla klientów, prowadzące do holu wejściowego i jedno wejście wewnętrzne, od strony kompleksu basenów. Komunikacja wewnątrz została podzielona na:
- część niepłatną z holem i antresolą widokową na piętrze o powierzchni ok. 400 m², na której jest posadowione pomieszczenie z urządzeniami nagłaśniającymi dla obsługi imprez na lodowisku i gastronomią, z salą konsumpcyjną na ok. 65 miejsc, funkcjonującą przez cały rok, oferującą dania gorące i przekąski w systemie szybkiej obsługi,
- część płatną z przebieralniami, wypożyczalnią łyżew, pomieszczeniem administracyjnym. Część płatną oddziela kasa wyspowa – punkt obsługi klienta na 4 stanowiska, z bramkami typu ESOK (Elektroniczny System Obsługi Klienta). W obiekcie funkcjonują dwie przebieralnie z szafkami na odzież wierzchnią i obuwie, tzw. ciepła i zimna. Ciepłą stanowi oddzielne pomieszczenie, stąd wyższa temperatura otoczenia, a zimną – ciąg szafek posadowionych w głównym ciągu komunikacyjnym strefy płatnej, w bliskim sąsiedztwie ta i lodowej. Łącznie, do dyspozycji klientów jest oddanych ok. 320 szafek działających w systemie ESOK.
Wypożyczalnia łyżew przechowuje ok. 600 par i stanowi jednocześnie suszarnię. Dzięki temu używane łyżwy można od razu zdezynfekować, wysuszyć i odłożyć z powrotem na półkę. Dodatkowo, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego oferuje kaski ochronne i chodziki do nauki jazdy. W części płatnej jest umiejscowiony pokój administracyjny, stanowiący jednocześnie punkt pierwszej pomocy.
Pomieszczenia techniczne znajdują się z tyłu za ta ą i są zlokalizowane na dwóch piętrach. Na parterze znajdują się: pomieszczenie pomp, garaż rolby, magazyn sprzętu, ostrzalnia łyżew działająca na potrzeby własne oraz usługowe, warsztat i pomieszczenie socjalne. Na piętrze znajdują się: wentylatornia, wymiennikownia ciepła i rozdzielnia elektryczna.
WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 23
TEKST – Izabela Czernicka-Białowąs
FOTO – Archiwum MOSiR Bystrzyca w Lublinie