Blisko 8 mln złotych kosztowała rewitalizacja pilskiego stadionu lekkoatletycznego przy ul. Żeromskiego. Zmodernizowany do klasy III A wg kategorii PZLA obiekt to klasyczny przykład połączenia nowoczesności z minimalizmem
Położony w zielonej części miasta Zespół Obiektów Sportowych „Górne” jest usytuowany na skraju lasu sosnowego. Ten wielofunkcyjny obiekt umożliwia organizację różnorodnych imprez sportowych o randze krajowej i międzynarodowej, w tym również obozów sportowych oraz szkoleń.
Charakterystyka obiektu
Centralnym punktem ZOS „Górne” jest hala widowiskowo-sportowa o wysokim standardzie, wyposażona w 1500 miejsc siedzących, z wielofunkcyjnym boiskiem o nawierzchni marketowej, oddana do użytku w grudniu 2001 r. Obiekt ten był areną wielu prestiżowych imprez, takich jak turniej Final Four Ligi Mistrzyń siatkarek, Mistrzostw Świata siatkarek do lat 18 czy turnieju kwalifikacyjnego do World Grand Prix siatkarek. Na co dzień występują tutaj ligowe drużyny siatkarek oraz koszykarzy. Na hali odbywały się również różnego rodzaju eventy kulturalne oraz zawody sportowe. Korzystają z niej także pilskie kluby sportowe, m.in. lekkoatletyczne czy piłkarskie.
Z halą sąsiaduje budynek trzygwiazdkowego hotelu. Teren kompleksu obejmuje również korty tenisowe o sztucznej nawierzchni oraz boisko treningowe do piłki nożnej i lekkiej atletyki. Jednak esencją tego kompleksu jest pełnowymiarowy Stadion Miejski.
Stadion z historią
Budowę tej ogromnej areny w niemieckiej wówczas Pile (Schneidemühl) rozpoczęto w sierpniu 1926 r., a jego otwarcie nastąpiło 26 czerwca 1927 r. Przed wojną z obiektu korzystał m.in. klub Viktoria Schneidemühl, odbywały się na nim również festyny i zawody sportowe. W 1932 r. miał miejsce zjazd bojówek hitlerowskich, na którym obecny był Adolf Hitler. W czasach PRL-u stadion na osiedlu Górne został rozbudowany i oddany do użytku w lipcu 1988 r. na Finał XV Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. W latach 1990, 1994 i 1996 odbywały się na nim Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, grała tam również młodzieżowa piłkarska reprezentacja Polski. Po 17 latach użytkowania bieżnia tartanowa została poddana kapitalnemu remontowi i 14 czerwca 2005 r. uzyskała nowy certyfikat PZLA. W miarę upływu lat obiekt zaczął popadać w ruinę i dopiero w końcówce 2013 r. podjęto decyzję o jego modernizacji. Miasto zapewniło środki na ten cel i 29 kwietnia 2014 r. rozpoczęło się zdzieranie starego tartanu na stadionie. Prace pod nazwą „Remont, przebudowa i rozbudowa stadionu lekkoatletycznego w Pile” zostały podzielone na dwa etapy.
WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 17
TEKST I FOTO – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pile