Stadion Miejski w Białymstoku – obiekt z nieograniczonym potencjałem

Stadion Miejski w Białymstoku to największy i najnowocześniejszy obiekt sportowy w północno-wschodniej Polsce. Projekt areny powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates pod kierownictwem Stefana Kuryłowicza. Ze względu na położenie – na skraju lasu – architekci zaprojektowali ażurową formę elewacji, przez którą przenika zieleń. Ażurowa siatka wspomaga grę światła i cienia. Stadion łączy w sobie wiele różnych funkcji, w planach ma tętnić życiem nawet 7 dni w tygodniu. Połączenie w jednym obiekcie wielu spójnie działających funkcji było najważniejszym wyzwaniem projektowym. Stadion został wykonany w standardzie trzeciej kategorii UEFA. Mogą się na nim odbywać zarówno mecze ekstraklasy czy reprezentacji, jak i rozgrywki europejskie.

Źródła finansowania

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Stadion piłkarski w regionie północno-wschodniej Polski wraz z zapleczem treningowym” współfinansowanego przez Unię Europejską. Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie 107 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007–2013. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm: OBRASCON HUARTE LAIN S.A. i PBG S.A. Pozwolenie na użytkowanie stadionu zostało wydane 9 października 2014 r. z wyłączeniem części administracyjno-biurowej, która ma zostać ukończona do końca stycznia 2015 r. Inwestycja pochłonęła: 98 000 ton (40 000 m3) betonu, 4000 ton stali zbrojeniowej, 4350 ton stali dachu i słupów, 17 500 m2 zadaszenia z poliwęglanu, 120 km kabli elektrycznych i 250 km kabli teletechnicznych.

Stadion to nie tylko boisko…

Stadion Miejski wraz z zapleczem treningowym zlokalizowany jest przy ulicy Słonecznej 1 w Białymstoku. Obiekt jest innowacyjny, mieści pełnowymiarowe boisko piłkarskie z podgrzewaniem i nawadnianiem, widownię, funkcje pomocnicze oraz pełny program funkcjonalny, wymagany do przeprowadzania meczów. Widownia posiada dwie strefy wysokościowe na dłuższych bokach, a na krótszych bokach jest jednopoziomowa. Na trybunach znajduje się 22 386 miejsc siedzących. Stadion posiada cztery szatnie oraz dwie sale rozgrzewkowe o wysokim standardzie wyposażenia. Znajdują się w nich między innymi ekrany, na których zawodnicy mogą na bieżąco śledzić wydarzenia na murawie. Na stadionie znajdują się powierzchnie komercyjne przeznaczone na punkty gastronomiczne i handlowe, a także przestrzenie biurowe. W otoczeniu stadionu zlokalizowano
parkingi o łącznej pojemności 950 miejsc dla samochodów osobowych oraz 80 miejsc dla autokarów i wozów transmisyjnych. Przewidziano również 14 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 13

 

TEKST I FOTO – „Stadion Miejski” Spółka z o.o. w Białymstoku