Stadion Śląski – z legendą w przyszłość

Zakończyła się modernizacja Stadionu Śląskiego. Oddano do użytku obiekt spełniający najwyższe wymogi stawiane zarówno stadionom piłkarskim (kategoria 4 wg klasyfikacji UEFA), jak i stadionom lekkoatletycznym (kategoria I wg klasyfikacji IAAF).

Główny zakres robót obejmował zadaszenie trybun. W ramach modernizacji stadionu została również zbudowana nowa górna trybuna zachodnia, a na trybunie wschodniej powstały osobne dojścia do strefy VIP. Inwestycja obejmowała także pomieszczenia sanitarne i cateringowe, system nagłośnienia i oświetlenia. Jej koszt oszacowano na 650 971 165 zł.

Trochę historii

Stadion Śląski został otwarty 22 lipca 1956 r. Określany mekką polskiego futbolu, gościł reprezentację Polski w 55 oficjalnych spotkaniach. Przez wiele lat funkcjonował jako narodowy obiekt dla polskiego piłkarstwa, gościł wiele gwiazd światowej i europejskiej piłki. Polska reprezentacja na Stadionie Śląskim trzykrotnie wywalczyła awans do finałów mistrzostw świata w latach 1977, 1985 i 2001, zaś raz, w 2007 r., do finałów mistrzostw Europy.

Do dziś jednym z najważniejszych momentów w historii jest wizyta klubu FC Santos z królem futbolu Pele, która miała miejsce 25 maja 1960 r. Krajowy, niepobity do dziś, rekord frekwencji – 120 tys. osób – padł 18 września 1963 r., podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze – Austria Wiedeń.

Z kolei w latach 90., a przede wszystkim w pierwszej dekadzie XXI wieku, Stadion Śląski stał się najpopularniejszym miejscem organizacji koncertów światowych gwiazd muzyki w Polsce.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 18

 

TEKST – Adam Pawlicki