Trybuny – to się dobrze składa!

Czasy obiektów o wyłącznie sportowej funkcji przechodzą do lamusa. Pojemność i przeznaczenie hal muszą się obecnie szybko zmieniać. Warto postawić na systemy trybun, dzięki którym będzie to o wiele łatwiejsze – podpowiada marka Forum Seating

forums-201

Oglądamy film nagrany na jednej z większych polskich hal widowiskowo-sportowych. 10-osobowa ekipa próbuje wysunąć kolejne „szuflady” trybuny teleskopowej. Za każdym razem ustawia się przed nią rząd rosłych mężczyzn, którzy synchronicznymi ruchami szarpią za konstrukcję. Elementy metalowe trą o siebie oraz posadzkę, pisk jest ogromny. Przypomina to zapasy z popsutą wersalką.

Heroiczna walka, prawda? – Piotr Ernt, Project Manager z należącej do Grupy Nowy Styl marki Forum Seating współczuje bohaterom nagrania. Powody takiego oporu mogą być dwa. Pierwszy to konstrukcja trybuny, w której zabrakło elementów ułatwiających prowadzenie – kółek i rolek. Drugi to dbałość o nią. Jeśli czasu na rozłożenie trybuny jest zbyt mało, pojawiają się rozwiązania siłowe, a to najszybsza droga do jej zniszczenia. Drugi powód wynika najczęściej z pierwszego – tłumaczy.

Ulubiony moment

O ile w kwestii dbałości o trybuny producent ma związane ręce, o tyle konstrukcja – zastosowane mechanizmy, jakość czy bezpieczeństwo – zależy wyłącznie od niego. W marce Forum Seating podchodzimy do tych tematów absolutnie priorytetowo. Co więcej – dodaje Piotr Ernt – ciągle ulepszamy nasze produkty, aby mogły sprostać coraz bardziej skomplikowanym wymaganiom. Wystarczy spojrzeć – odtwarza kolejny film z ultranowoczesnego obiektu we Francji, gdzie marka wykonała trybunę teleskopową po łuku. Kolejne segmenty wysuwają się dzięki silnikom, tworząc audytorium wyglądające jak widownia antycznego teatru. Oglądamy też nagranie z mniejszymi trybunami teleskopowymi po prostej z tego samego obiektu. Uwaga teraz – manager robi pauzę przed jego ulubionym fragmentem filmu, na którym trybuna obraca się w miejscu i ustawia pod dowolnym kątem. Robi wrażenie!

Dzisiaj mecz, jutro konferencja

Francuski projekt to jedna z wizytówek marki Forum Seating. Firma słynie przede wszystkim z wyposażania w krzesełka stadionów, w tym obiektów, które były lub będą areną największych imprez – mistrzostw świata lub Europy. Przykładem tych drugich są stadiony w Katarze, gdzie mundial zawita już za 4 lata. Na potrzeby piłkarskiego święta Katarczycy budują lub remontują kilka imponujących obiektów, a Forum Seating zapewniło już sobie większość kontraktów na dostarczenie siedzisk. Rzeczywiście, o trybunach mówi się mniej, choć czasami to bardzo zaawansowane technologicznie projekty – opowiada Anna Madej, Kierownik Działu Obsługi Projektów Forum Seating. Wyzwanie jest coraz większe, bo dzisiejsza hala to obiekt wielofunkcyjny. Nie chodzi wyłącznie o różne dyscypliny sportu, ale kompletnie różne typy imprez. Przykładowo, dzisiaj mamy mecz siatkówki, jutro konferencję, pojutrze turniej piłki ręcznej czy koszykówki, a dzień później wielki bal. Obiekty muszą na siebie zarabiać, co wymusza szybkie dostosowanie się do potrzeb. Kluczowa jest oczywiście możliwość rozłożenia i złożenia widowni w jak najkrótszym czasie.

forums-202

Oszczędność poprzez precyzję

Przedstawiciele marki Forum Seating zapewniają, że wybór ich konstrukcji przekłada się na oszczędność zarówno czasu, jak i kosztów związanych z obsługą. Do rozkładania tej trybuny wystarczą dwie osoby – mówi Piotr Ernt, a na dowód przeprowadza demonstrację na trybunie pokazowej. To kilkumetrowy segment, który rozsuwa, jak gdyby nic nie ważył. Stosujemy bardzo dużo rolek i kółek, ułatwiających prowadzenie trybuny w linii prostej. Oczywiście to dodatkowy koszt, ale procentuje w przyszłości – dodaje, powołując się na wspomnianą już halę, której „trybunowy” problem mocno doskwierał. Doskwierał, bo finalnie skończyło się na częściowej wymianie trybun teleskopowych. Zlecenie powierzono właśnie marce Forum Seating.

forums-203

Do zadań specjalnych

Podkarpacki producent ma na koncie kilkanaście zrealizowanych projektów z trybunami teleskopowymi. Montował je w Polsce i za granicą, w obiektach o różnej wielkości, od niewielkich hal, po wielotysięczne widownie. W walce o kolejne kontrakty pomaga fakt, że Forum Seating należy do Grupy Nowy Styl, europejskiego lidera w branży mebli biurowych oraz siedzisk dla przestrzeni publicznych, dzięki czemu jest w stanie podjąć się zlecenia trwającego dłuższy czas, wykorzystując zasoby i siłę całej Grupy. Dodatkowo dopuszcza modyfikacje podstawowych produktów z oferty, na co mniejsi producenci nie mogą sobie pozwolić. Stopień komplikacji, z jakim się spotyka, najlepiej obrazuje wspomniana inwestycja we Francji, gdzie każdy z niemal 200 rzędów po łuku miał inny promień. Oznaczało to tytaniczną wręcz pracę konstruktorów, a następnie produkcji i montażystów. Całość działa bez zarzutu. To pokazuje skalę naszych możliwości – podkreśla Anna Madej. Jeśli wykonujemy tak zaawansowane projekty, to montaż trybun, które składają się z prostych, powtarzalnych segmentów, nie stanowi dla nas najmniejszego problemu.

Trybuny od krawca

W kategoriach wyzwania traktowane są z kolei takie projekty jak Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu. Zarządcy obiektu od początku wiedzieli, że standardowe trybuny teleskopowe nie spełnią całkowicie ich oczekiwań. Potrzebowali rozwiązania jeszcze bardziej elastycznego, zaprojektowanego konkretnie do niecodziennego wnętrza. Dla Torunia opracowaliśmy nowatorską koncepcję wielofunkcyjnej widowni, skonstruowanej na stabilnych, metalowych stelażach. Poszczególne moduły można łączyć ze sobą niczym klocki i układać z nich odpowiednie konfiguracje. Dzieląc główną trybunę, można ustawić kilka mniejszych, a nawet, w razie potrzeby, całkowicie ją zdemontować i schować pod sceną – podsumowuje najważniejsze założenia projektu Anna Madej.

O kolejnych projektach zespół Forum Seating mógłby rozmawiać godzinami, rozkładając je na czynniki pierwsze. Oni po prostu tym żyją, a każdą realizację traktują jak swoje dziecko. To gwarancja, że dbają o nie najlepiej, jak potrafią.

Szukasz eksperta? Zadzwoń!

Adam Horodecki, Forum Seating

tel.: +48 797 001 765

adam.horodecki@nowystylgroup.com,

www.ForumSeating.pl

 

TEKST – Dawid Iwaniec

FOTO – Archiwum Grupy Nowy Styl