Reklama

W zgodzie z naturą

bet-0201Początek sezonu wiosennego to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych okresów w ciągu roku dla każdego greenkeepera czy groundsmana, który jest odpowiedzialny za profesjonalne przygotowanie murawy boiska lub pola golfowego. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to, jak wyglądać będzie powierzchnia naszego boiska lub greenu na wiosnę, zależy od jej przygotowania już jesienią poprzedniego roku.  Każda nawierzchnia murawy sportowej wymaga pielęgnacji w postaci profesjonalnego planowania zabiegów agrotechnicznych oraz racjonalnego nawożenia i gospodarowania składnikami odżywczymi. Dlatego tak ważne jest zrozumienie natury i wykorzystanie jej siły do wspierania naszej pracy – mówi Robert Łoza z firmy Bętkowski Service.

Nauka

Oczekiwana od greenkeeperów i groundsmanów wiedza wymaga nieustannego poszerzania oraz wymiany doświadczeń i informacji. Dlatego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma Bętkowski Service zorganizowała cykl szkoleń i konferencji mających na celu z jednej strony przekazanie informacji na temat planowania zabiegów agrotechnicznych, a z drugiej przedstawienie naturalnych metod wspierania pielęgnacji trawy na boiskach i polach golfowych, wykorzystując do tego organiczne i bezpieczne dla środowiska preparaty. Obserwujemy zmiany zachowań i oczekiwań naszych klientów. Obecnie firmy szukają nie tylko kompleksowego wsparcia w zakresie doboru maszyn, lecz także oferty naturalnych środków i metod wspierających prawidłowy wzrost trawy – mówi Tomasz Bętkowski, właściciel firmy Bętkowski Service.

Na zmodernizowany Stadion Śląski w Chorzowie w okresie 4 dni zaproszono grupę ponad 200 osób odpowiedzialnych m.in. za najważniejsze areny sportowe i pola golfowe w Polsce. Tego typu szkolenia są niewątpliwie dobrą okazją do wymiany wzajemnych kontaktów i doświadczeń pomiędzy profesjonalistami, jak również osobami, które stawiają swoje pierwsze kroki w zakresie organicznych metod odżywiania roślin. Międzynarodowi eksperci byli dodatkowym wsparciem i źródłem informacji dla wszystkich uczestników – mówi Robert Łoza. Teoria połączona z praktycznym pokazem maszyn i urządzeń pozwoliła uczestnikom zrozumieć kwestie związane z wymaganiami związanymi z codzienną obsługą muraw sportowych. Nowoczesne rozwiązania stosowane w ciągnikach kompaktowych i profesjonalnych kosiarkach wrzecionowych firmy John Deere sprawiają, że operator za każdym razem wykonuje swoją pracę w sposób precyzyjny i dokładny. Obecnie bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej maszyny jest jej trwałość, dostępność materiałów eksploatacyjnych oraz profesjonalny serwis. Maszyny John Deere mogą być objęte kompleksowym programem PowerGard. Jest to wydłużona ochrona maszyny nawet do 5 lat od momentu zakupu, gwarantowana przez producenta – mówi Piotr Mazur z firmy Bętkowski Service.

W czasie pokazów nie mogło również zabraknąć całej gamy produktów do pielęgnacji trawy firmy Wiedenmann.

Doświadczenie i zaufanie

Kolejny sezon firma Bętkowski Service rozpoczyna od prezentacji portfolio swoich aktualnych produktów i przedstawienia nowości. W sezonie 2018/2019 w ofercie firmy, poza znanymi już markami John Deere, Wiedenmann, Pure, Viano czy Husqvarna, pojawiły się m.in. piaskarki na pola golfowe i boiska sportowe firmy GKB, profesjonalne mieszanki traw opracowane wspólnie z firmą Barenbrug oraz naturalne środki EMERALLD. Dział nawozowo-nasienny połączony z szeroko pojętym doradztwem greenkeeperskim jest doskonałym uzupełnieniem portfolio firmy Bętkowski Service. Wymagania i potrzeby naszych klientów cały czas się zmieniają – mówi Tomasz Bętkowski. Dlatego naszym priorytetem jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań w postaci najwyższej klasy maszyn i urządzeń, popartych szeroką i kompleksową wiedzą z zakresu pielęgnacji i tworzenia planów nawozowych.

bet-0202Wsparcie w doborze nawozów

Właściwy dobór sprzętu i jego prawidłowe użytkowanie to połowa sukcesu. Dlatego tak dużą wagę firma Bętkowski Service przykłada do profesjonalnego wsparcia swoich klientów pod kątem planowania i doboru nawozów. Zmieniające się przepisy oraz wymagania dotyczące jakości i sposobu utrzymania muraw sportowych powodują, że nasi klienci szukają naturalnych środków, które wspomagają biologiczne życie w glebie – mówi Sebastian Sadź, Greenkeeper Expert w firmie Bętkowski Service. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło firmie na wypracowanie rozwiązań opartych na naturalnych i bezpiecznych dla środowiska preparatach. Rodzaj i ilości stosowanego środka naturalnego uzależnione są od aktualnego stanu życia biologicznego na murawie, a naszym zadaniem jako greenkeeperów jest właściwa symbioza i współpraca z naturą – kontynuuje Sebastian Sadź. Tworząc programy nawozowe, dążymy do zachowania jak największej równowagi w tym środowisku, ale pamiętajmy, że jest to organizm żywy i naszą rolą jako greenkeeperów jest bieżąca kontrola i reagowanie na zmieniające się warunki na murawie.

Dziś firma Bętkowski Service może się pochwalić bezpośrednią współpracą na polu przygotowania i utrzymania nawierzchni trawiastych na wielu obiektach sportowych (m.in. boiskach Ekstraklasy) i polach golfowych. W ubiegłym roku aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu murawy głównej oraz boisk treningowych podczas rozgrywek U-21. W tym roku realizuje program pod nazwą „Projekt Murawa”.

Projekt Murawa

Firma Bętkowski Service wspólnie z John Deere Polska Sp. z o.o., Wiedenmann GmbH oraz Hein Sp. z o.o. podjęła się w roku 2018 opieki nad murawą trawiastą jednego z boisk należących do MOSIR-u w Stalowej Woli. Chcemy pokazać, że to, o czym mówimy, ma faktyczne przełożenie w rzeczywistości – podkreśla Tomasz Bętkowski.

bet-0203W trakcie trwania całego okresu wegetacyjnego na płycie boiska prowadzone będą zabiegi agrotechniczne w połączeniu z nawożeniem. Wykorzystane zostaną profesjonalne ciągniki wielozadaniowe John Deere oraz maszyny pielęgnacyjne do trawy marki Wiedenmann. Za dostarczenie właściwych składników pokarmowych dla trawy odpowiedzialne będą naturalne nawozy posypowe i dolistne marki Pure i Viano. Nie należy też zapominać o samej trawie – tutaj pomogą mieszanki przygotowane przez firmę Barenbrug.

Na dobry początek audyt

Ktoś, kto choć w niewielkim zakresie zetknął się z profesjonalną opieką muraw trawiastych, wie, że podstawą przygotowania odpowiedniego planu pielęgnacji na cały sezon jest właściwa ocena stanu bieżącego. W tym zakresie firma Bętkowski Service wykorzystała sprawdzone i z powodzeniem stosowane już przez nią w praktyce na boiskach narzędzie w postaci audytu murawy. Są to opracowane przez naszych specjalistów kategorie, których ocena stanowi punkt wyjścia do planowania dalszych działań – podkreśla Robert Łoza. Wykonujemy m.in. analizę gleby, oceniamy matę trawy, bierzemy pod uwagę obciążenie powodowane rozgrywkami piłkarskimi. To wszystko w połączeniu z posiadanym zapleczem maszynowym i systemem nawodnienia pozwala nam przygotować szczegółowe wytyczne – mapę pracy groundsmana.

Na początku kwietnia tego roku wykonany został pierwszy duży pakiet zabiegów regeneracyjnych murawy: począwszy od usunięcia filcu, poprzez piaskowanie i aerację, na dosiewie trawy i aplikacji nawozu skończywszy. Ważny zabieg aeracji mógł zostać precyzyjnie przeprowadzony dzięki dwóm maszynom. Niezawodny ciągnik kompaktowy marki John Deere wykorzystujący przekładnię hydrostatyczną sterowaną elektronicznie umożliwił precyzyjne ustawienie prędkości pracy, tak ważnej przy tym zabiegu. Sama maszyna wykonująca nakłuwanie murawy – aerator firmy Wiedenmann – rozluźniła murawę dzięki dużej głębokości pracy i funkcji tzw. wykopu – ruchu kopyta skierowanego od płaszczyzny pionowej przy wyjściu bolców z ziemi. Głębokie nakłuwanie mogło być zrealizowane dzięki odpowiednio dużej masie aeratora.

Kolejne zabiegi regeneracyjne zaplanowane zostały na rozpoczęcie przerwy letniej w rozgrywkach piłkarskich oraz przed początkiem rundy jesiennej.

W całym okresie opieki nad boiskiem stosowane będę nawozy naturalne marki Viano i Pure. Te sprawdzone marki posiadają produkty umożliwiające w bezinwazyjny dla środowiska sposób wspierać procesy wzrostu zdrowej trawy.

Postępy z realizacji całego projektu będzie można oglądać w Internecie. Szczegółowe relacje w postaci filmów, zdjęć i komentarzy umożliwią śledzenie prowadzonych prac. Firma Bętkowski Service to rzetelny i zaufany partner, który w kompleksowy sposób potrafi wesprzeć swoich klientów w profesjonalnej pielęgnacji muraw trawiastych.

Piotr Mazur jest dyrektorem sprzedaży w firmie Bętkowski Service.

Robert Łoza jest menedżerem sprzedaży w firmie Bętkowski Service.

Kontakt:

Bętkowski Service

Góra Libertowska 28, 30-444 Kraków,

tel.: 12 256 10 44

biuro@betkowski.pl,

www.betkowski.pl

 

TEKST I FOTO – Piotr Mazur, Robert Łoza