Wytrzymałe i wodoprzepuszczalne podbudowy z betonu jamistego PERVIA classic

PERVIA classic to beton o strukturze otwartej, nazywany betonem jamistym, przeznaczony na warstwy podbudowy, zapewniający optymalne odprowadzanie wody opadowej z powierzchni boisk. PERVIA classic znajdzie swoje zastosowanie w wykonaniu takich miejsc, jak boiska do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej czy uprawiania lekkoatletyki.

W opinii wielu osób budowa boiska sportowego czy też wielofunkcyjnego nie jest zbyt trudna. W praktyce jednak okazuje się, że wykonanie funkcjonalnego boiska jest o wiele bardziej złożone. Źle przygotowana nawierzchnia może na wiele sposobów uniemożliwiać uprawianie jakiegokolwiek sportu. Bardzo częstym widokiem jest woda stojąca na płycie. Powodem jest najczęściej niedostateczna przepuszczalność podbudowy wierzchniej warstwy (np. murawy), w wyniku czego woda nie może odpowiednio szybko przesiąkać. Często też na powierzchni boiska pojawiają się wgłębienia i nierówności. Oznacza to, że źle wybrany został podkład. Na każdą z tych dolegliwości można zaradzić w jeden sposób – wybierając wytrzymałą, ale jednocześnie przepuszczalną konstrukcję podbudowy.

Odpowiednie odprowadzanie wody, a także właściwa podbudowa pod względem wytrzymałości nawierzchni boiska zapewni rozwiązanie PERVIA classic. Z jednej strony jest to beton, który jest wytrzymały i stanowi odpowiednią, stabilną podbudowę pod boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, place zabaw czy plenerowe siłownie, z drugiej – jego wyjątkowa struktura sprawia, że ma bardzo dobre właściwości odprowadzające wodę. Nawet przy intensywnych opadach na boisku nie powstaną zastoiska wodne. Ma to wpływ nie tylko na możliwość korzystania z obiektu, lecz także na jego trwałość.

Beton jamisty PERVIA classic można zastosować zamiast podbudowy z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie lub betonu ze spadkiem. Może być stosowany pod nawierzchnie poliuretanowe, akrylowe czy z kostki betonowej. Korzyści z zastosowania betonu jamistego:

  • uzyskanie trwałej podbudowy,
  • szybkie odprowadzenie wody opadowej z terenu do podłoża,
  • szybkie użytkowanie boiska po ulewnych deszczach,
  • skrócenie czasu budowy,
  • zwiększenie retencji wody w przyrodzie.

Firma CEMEX posiada również inny rodzaj betonu jamistego w swojej ofercie – PERVIA path. Swoje zastosowanie znajdzie jako warstwa ostateczna – nawierzchni dla pieszych, ścieżek rowerowych, placów wokół stadionów czy też dojść do obiektów sportowych.

Dbanie o kondycję społeczeństwa w każdym wieku jest niezmiernie istotne. Trudno jednak zachęcić kogokolwiek do uprawiania sportu, gdy nie ma do tego odpowiedniej infrastruktury. Budowa ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego przy szkole, w parku czy klubie sportowym jest więc zawsze dobrą inwestycją. Żeby jednak takie boisko mogło służyć każdemu miłośnikowi ruchu i zdrowego trybu życia, musi zostać wybudowane w odpowiedni sposób i z zastosowaniem właściwych materiałów. Z całą pewnością można stwierdzić, że jeśli tylko boisko będzie odpowiednio przygotowane i utrzymane, chętnych do uprawiania sportu nie powinno zabraknąć.

Skontaktuj się z nami:

Michał Kałużyński, menedżer produktu
tel.: 605 744 260
michal.kaluzynski@cemex.com
www.cemex.pl/pervia.aspx

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2021/CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria. Wszystkie prawa zastrzeżone.