Zamboni Time!

To zawołanie towarzyszy zawodom NHL – najsłynniejszej amerykańskiej ligi hokejowej już od ponad 60 lat i kończy każdą tercję hokejową. Rolby Zamboni towarzyszą wszystkim igrzyskom olimpijskim, wszystkim mistrzostwom świata elity hokeja i są na większości lodowisk małych i dużych. Pracują dla zawodowców, dla amatorów i dla dzieci na małych lodowiskach osiedlowych.

Niezwykła jakość

W Polsce jeździ 75 maszyn Zamboni: 26 na lodowiskach hokejowych i 49 na lodowiskach miejskich, osiedlowych i rekreacyjnych. Kryte lodowiska hokejowe kupują najczęściej rolby nowe – nowa Zamboni to wydatek rzędu 600 tys. zł i o ile dla krytej areny za kilka czy kilkanaście milionów złotych taki wydatek jest w miarę łatwy do zniesienia, to dla odkrytego lodowiska osiedlowego jest to już koszt istotny. Dlatego lodowiska rekreacyjne kupują maszyny, które choć już za stare dla elity hokejowej, zbudują doskonały lód, a ich koszt wynosi 10% czy 20% ceny maszyny nowej. Jakość Zamboni jest tak wysoka, że 20-letnie maszyny za 100 tys. zł dostarczane są z 2-letnią gwarancją. Firmy, które wypożyczają rolby, oferują również niemal wyłącznie maszyny Zamboni. Ich niezawodność jest przysłowiowa.

Wadą jest bardzo długi czas oczekiwania. Pomimo że Zamboni produkuje więcej rolb niż wszystkie inne firmy wzięte razem, to czas oczekiwania na prawdziwą Zamboni wynosi dziś 2 lata.

Dlaczego właśnie Zamboni jest tak pożądana?

Blisko 70-letnie doświadczenie umożliwia dopracowanie technologii pielęgnacji lodu do perfekcji. Zadaniem Zamboni jest doprowadzenie tafli lodu o powierzchni 1800 m2 do stanu bliskiego ideału w czasie przerwy między tercjami hokejowymi. Z tej przyczyny rozwiązania techniczne maszyny muszą gwarantować 100% niezawodności przez wiele, wiele lat. Każdego roku pojawiają się nowi producenci rolb, którzy chcą wykorzystać długi czas oczekiwania na oryginał. Oferują piękny design, ładne podświetlenie, więc lodowiska, które nie mogą czekać na oryginał, ryzykują i kupują produkt mniej sprawdzony, ale ładny – po kilku latach wracają jednak do tej rolby, która zapewni im niezawodność i oczekiwaną jakość lodu. Na większości polskich lodowisk hokejowych jest jedna Zamboni, która ma kilka, a nawet kilkanaście lat i jedna kilkudziesięcioletnia staruszka w rezerwie. Prostota i solidność Zamboni umożliwiają utrzymywanie maszyn w doskonałym stanie własnymi siłami lodowisk. Autoryzowany serwis, który istnieje w Polsce już od ponad 20 lat, jest zapraszany bardzo rzadko i pomimo kilkudziesięciu maszyn pracujących na polskich lodowiskach nie ma wiele do roboty.

zamboni-0203Zamboni Connect

Najnowsze Zamboni wyposażone są w system monitoringu pracy, który mogą odczytać osoby upoważnione na komputerze lub smartfonie. System ten podaje informacje o czasie i ilości przeprowadzonych pielęgnacji tafli, czasie przepracowanym przez maszynę, o stanie akumulatorów lub paliwa, ilości zużytej wody, a także zużytej energii elektrycznej i jeszcze wielu innych istotnych funkcjach. Wszystkie informacje podane są w języku polskim. System ten będzie przedmiotem oddzielnego artykułu.

zamboni-0201

zamboni-0202

Autor jest prezesem zarządu firmy Prorink Polska Sp. z o.o., zbudował w swojej karierze 136 lodowisk w Polsce i za granicą, w tym lodowiska na mistrzostwa świata i Europy w hokeju, jeździe szybkiej i figurowej na lodzie.

Kontakt:

Prorink Polska Sp. z o.o.

tel. kom.: 606 99 88 22

biuro@prorink.pl,

www.prorink.com

www.prorink.pl

 

TEKST – Tomasz Bukowiecki

FOTO – Archiwum Firmy Zamboni