Jaką trawę na murawę?
Ogólnie przyjęto, że najtańszą i najbardziej skuteczną metodą w przypadku nawierzchni do gry w piłkę nożną jest wysianie płyty boiska. Nic bardziej mylnego.
Bardzo często zamawiający nie uwzględnia w kosztorysie prac pielęgnacyjnych i czasu, jaki trzeba poświęcić, żeby doprowadzić płytę boiska do uzyskania stopnia zadarnienia nadającego się do przeprowadzenia rozgrywek. Płyta z wysiewu to brak możliwości eksploatacji boiska do czasu, kiedy darń osiągnie swoją dojrzałość, i zwiększony koszt zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej murawy. Koszt (w zależności od technologii instalacji) jest w ogólnym rozrachunku porównywalny do trawy wysiewanej.
Trawa z rolki
W naszym kraju możemy już znaleźć producentów trawy produkowanej z przeznaczeniem na boiska sportowe. Przykładem jest największy producent darniny – firma Trawnik Producent ze Szczecinka, która specjalizuje się w naturalnych nawierzchniach sportowych i ma już ponad 15-letnie doświadczenie w produkcji trawy z rolki. W tej firmie część produkcji jest przeznaczona na murawę piłkarską, z której korzystają kluby piłkarskie – od lokalnych drużyn, po profesjonalne kluby ekstraklasy.
Starannie i profesjonalnie
Murawa jest wyhodowana pod okiem doświadczonych specjalistów i przed wycięciem jest starannie pielęgnowana przez ponad 18 miesięcy. Cały proces odbywa się zgodnie z restrykcyjnymi wymogami normy DIN 18035‑4. Trawnik Producent prowadzi także usługi specjalizujące się w dostawie i instalacji murawy piłkarskiej. Przy budżecie, który nie pozwala na mechaniczną instalację rolek o szerokości 1,2 m, z powodzeniem można zastosować trawę z rolki o szerokości 0,4 m. Eliminuje to niedogodności związane z trawą wysiewaną na boisku, utrzymując niski koszt budowy oraz uzyskuje się pewność, że układana darń do uzyskania dojrzałości (około 18 miesięcy) była pod opieką profesjonalistów.
Dla wymagających
Dla bardziej wymagających obiektów sportowych czy klubów ekstraklasy stosuje się wymienianą już instalację trawy w rolkach o szerokości 1,2 m (tzw. big roll). Instalacja odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Przez zastosowanie tej technologii pozwala się na ograniczenie łączeń do minimum, co znacznie przyspiesza możliwość rozgrywania meczów po wymianie murawy.
Nowoczesny sprzęt
W przypadku firmy ze Szczecinka trawa na boiska sportowe to wąska, wyspecjalizowana produkcja, opatentowana selekcja nasion, wieloletnie doświadczenie i trendy technologiczne. Firma (co bardzo ważne) używa najnowocześniejszych maszyn. Po podjęciu decyzji o budowie lub regeneracji płyty boiska dobrze jest skonsultować to z doświadczonym specjalistą, żeby zbudować płytę dopasowaną do wymogów i budżetu zamawiającego. Nie należy zapominać o późniejszej pielęgnacji nawierzchni w celu zachowania najwyższej jakości zadarnienia, dlatego też warto skorzystać z doświadczonego greenkeepera (osoby odpowiedzialnej za utrzymanie murawy). Można to zlecić również producentowi (o ile taką usługę prowadzi), bo to przecież producent powinien wiedzieć najlepiej, jak utrzymać murawę, która pochodzi z jego własnej produkcji.
TEKST I FOTO: TRAWNIK PRODUCENT