Bezpiecznie na wrotkach i rolkach. Centrum Sportów Wrotkarskich „Arena” Poznań

Rozwój wrotkarstwa w Poznaniu na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia pokazał, że w mieście brakuje miejsca do szkolenia w dyscyplinach wrotkarskich (rolki, wrotki). Do tej pory nie było możliwości w pełni bezpiecznego prowadzenia zajęć czy treningów w wielu dyscyplinach wrotkarskich, jak np. jazda szybka na rolkach, slalom, roller derby, hokej czy najważniejsza i zarazem podstawowa – nauka jazdy. Należy dodać, że szkolenie w jeździe szybkiej na rolkach to bardzo dobry fundament pod łyżwiarstwo szybkie.

Trudne początki

Jeden z pomysłodawców Centrum Sportów Wrotkarskich Jakub Ciesielski, znany w środowisku wrotkarskim jako „Zico”, od wczesnych lat 90. czuł potrzebę realizacji obiektu dedykowanego sportom wrotkarskim. Dołączył on do Stowarzyszenia Sportów Wrotkarskich „Malta” w Poznaniu i wspólnie z Andrzejem Krystkowiakiem kontynuowali dążenia do powstania w tym mieście pierwszego, bezpiecznego toru, zwanego Centrum Sportów Wrotkarskich.

Po wielu latach bezsilnej, lecz konsekwentnej walki udało się zlokalizować miejsce pod tor. Na początku był to park Tysiąclecia obok poznańskiego jeziora maltańskiego. Jednak finalnie lokalizacją CSW został park Kasprowicza, zwany popularnie „Areną”. Miejsce idealne, obok pływalni letniej.

Ważnym aspektem był wstępny projekt wizualizacji. W jego przygotowaniu pomogły osoby jeżdżące na rolkach, którym bliski był ten temat, lecz także znały się na architekturze. Wśród nich znalazł się Tomasz Strzyżowski z firmy www.tekktura.com, któremu autorzy artykułu na łamach magazynu „Boiska i stadiony” chcieliby bardzo podziękować za wkład i trud włożony w ten projekt.

Pozyskanie finansowania

Następnie należało pozyskać środki finansowe na realizację projektu. Jedną z możliwości był Poznański Budżet Obywatelski. Składane propozycje do PBO z roku na rok musiały przejść coraz więcej rygorystycznych wymagań. Kilkukrotnie zgłaszany do budżetu obywatelskiego projekt CSW, dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu społeczności wrotkarskiej Poznania w roku 2015, zdobył 3 miejsce w głosowaniu i to zakwalifikowało go do realizacji w roku 2016.

Charakterystyka obiektu

Projekt Centrum Sportów Wrotkarskich przewiduje wybudowanie owalnego toru o długości 200 m oraz szerokości co najmniej 6,5 m. Będzie to tor główny  przeznaczony do jazdy swobodnej dla  amatorów, treningów jazdy szybkiej oraz finalnie zawodów. Środek toru również ma być wykorzystany do jeżdżenia. Przeznaczony zostanie do nauki jazdy, roller derby, slalomu, hokeja i wrotkarstwa figurowego. Tor w pierwszym etapie zostanie pokryty asfaltem, a docelowo powierzchnią Durflex, która zapewnia gładką i bezpieczną jazdę. Dodatkowo otrzymany certyfikat FIRS (Międzynarodowej Federacji Sportów Wrotkarskich) umożliwi organizację zawodów wyższej rangi.

Projekt docelowy toru uwzględnia również oświetlenie oraz zadaszenie wiatą, co przy sportach wrotkarskich jest bardzo ważne i przedłuża okres użytkowania toru nawet do całego roku. Pamiętać należy, że wrotkarstwo jest sportem bezpiecznym tylko na suchym terenie, a funkcjonalne szkolenie polega m.in. na systematyczności, dlatego zadaszenie takiego obiektu jest bardzo ważne.

Cały tor ma być obandowany – z jednej strony przemawiają za tym względy bezpieczeństwa: żeby osoby niepowołane nie pojawiły się na trasie treningowej, a z drugiej strony w razie straty równowagi będzie można utrzymać się w granicach toru. Dodatkowo wykorzystywane będą przenośne bandy do hokeja na rolkach, żeby np. piłka nie wypadła poza obszar gry, oraz siatki przed zakolami toru, również do zatrzymania piłki.

Tor ma posiadać możliwość pomiaru czasu wraz z dostępem internetowym, tak by każdy mógł zobaczyć swój wynik przejazdu.

Ważnymi elementami są również obiekty zaplecza. To przede wszystkim toalety, szatnie, prysznice, pomieszczenia do masażu i pomieszczenia dla sędziów. Na terenie CSW znajdzie się także wypożyczalnia sprzętu dla wszystkich, którzy chcą spróbować wrotkarstwa. Obiekty uzupełniające tor to gastronomia, serwis i sklep zgodny charakterem toru. Częścią obiektu będą także trybuny, z których będzie można oglądać rozgrywki, lecz także będą mogły służyć jako element treningowy czy do rozgrzewki (np. schody).

Podsumowanie

Pomysłodawcy Centrum Sportów Wrotkarskich mieli na uwadze wiele dyscyplin oraz to, żeby obiekt był kompletny – miał wszystko, co jest potrzebne w sportach wrotkarskich. Można zatem powiedzieć, że projekt ten obejmuje multidyscyplinowość wrotkarską.

Należy też pamiętać, że na wrotkach czy rolkach lubią jeździć najmłodsze dzieci, młodzież, osoby dorosłe, a nawet seniorzy. Z jednej strony można żałować, że taki obiekt nie powstał wcześniej. Z drugiej jednak ogromnie cieszy fakt, że takie miejsce powstanie w Poznaniu. Z pewnością będzie się na nim sporo dziać, a być może stanie się nawet ikoną Poznania, ponieważ w Wielkopolsce nie ma takich obiektów, a w całej Polsce w tej chwili powstają zaledwie trzy – w Dusznikach Zdroju, Tomaszowie Lubelskim oraz we Wrocławiu, w którym w 2017 r. odbędą się Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, gdzie wrotkarstwo jest jedną z czołowych dyscyplin.

 

TEKST – Jakub Ciesielski
WIZUALIZACJA – Tomasz Strzyżowski