VII Forum FIRIS za nami

fi_022

Tegoroczne „Forum FIRIS dla zarządców i administratorów obiektów sportowo- -rekreacyjnych” odbyło się w dniach 1–3 października 2018 r. w Kołobrzegu. To już VII edycja konferencji adresowanej do kadry zarządzającej infrastrukturą sportową w Polsce i druga w nowej, rozszerzonej formule. Forum jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tematyką obejmującą (poza ośrodkami sportu) także samorządy, które samodzielnie administrują swoimi obiektami sportowymi.

Nowości programowe i nie tylko

Organizatorzy wraz z partnerami VII Forum FIRIS, jak co roku, zadbali o nowości programowe i organizacyjne. Pierwszą z nich była lokalizacja spotkania naszego środowiska. Po ubiegłorocznej Białce Tatrzańskiej, tegoroczny Kołobrzeg mógł dostarczyć wielu wrażeń. Warto zaznaczyć, że uczestnikiem, który miał do pokonania najdłuższy dystans wynoszący 956 km był Bogdan Dytko – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie. Jest to dowód, że tego typu spotkania są oczekiwane przez nasze środowisko, niezależnie od miejsca spotkania.

Drugą nowością o charakterze programowym był ring, w którym zmierzyli się przedstawiciele reprezentujący formy organizacyjne zarządzające infrastrukturą sportowo-rekreacyjną w Polsce. Reprezentantem najpopularniejszej wśród uczestników Forum formy organizacyjnej, czyli jednostki budżetowej był Andrzej Modzelewski – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży (woj. podlaskie). W barwach zakładu budżetowego wystąpił Piotr Gąszcz – zastępca dyrektora Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie (woj. mazowieckie), natomiast spółkę miejską dzielnie reprezentowała Lena Patalas – prezes zarządu Barcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. z siedzibą w Barcinie (woj. kujawsko- -pomorskie). Dzięki ringowi, uczestnicy Forum mieli okazję do skonfrontowania założeń teoretycznych z praktycznymi aspektami zarządzania ośrodkiem sportu w swoim otoczeniu rynkowym.

fi_023

Poruszono ważne tematy

Dzięki uprzejmości Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju mieliśmy okazję do zapoznania się z założeniami znowelizowanej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która weszła w życie 19 września 2018 r. Założenia nowelizacji ustawy przedstawił Robert Kałuża – radca ministra. Jest to istotne ze względu na pojawienie się szansy na nowe źródło finansowania rozwoju infrastruktury sportowej, dzięki uwzględnieniu sektora obiektów sportowych, turystycznych i rekreacyjnych, objętego możliwością realizacji zadań publicznych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

W tym roku nie zabrakło bieżących tematów mających wpływ na zarządzanie obiektami sportowymi. RODO (Kancelaria Radcy Prawnego Michała Gniatkowskiego), analiza finansowa ośrodka (MOSiR Kołobrzeg), zastosowanie w ośrodku odnawialnych źródeł energii (białogardzki OSiR), pułapki opisu przedmiotu zamówienia (Prozam Piotr Pieprzyca), jak wykorzystać dużą imprezę sportową do promocji miejsca (MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie) czy ekonomiczny aspekt utrzymania i pielęgnacji muraw naturalnych (Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów) to główne tematy szerzej omawiane podczas wykładów i dyskusji.

W czasie jednej z przerw pomiędzy wykładami uczestnicy Forum mieli okazję do udziału w polskiej premierze prezentacji systemu detekcji utonięć – SafePool, który został specjalnie zainstalowany w hotelowym basenie.

Mogliśmy także zapoznać się z efektami „Projektu Murawa”, który został ogłoszony w ubiegłym roku przez grupę naszych partnerów (Bętkowski, Hein, Wiedenmann i Emeralld) i polegał na objęciu całoroczną opieką wybranego boiska naturalnego. Robert Nowak – dyrektor zwycięskiego ośrodka ze Stalowej Woli podsumował wraz z partnerami rok współpracy i zaprezentował jej efekty.

Były też nagrody…

W tym roku firmy (Bętkowski, Hein, Wiedenmann i Emeralld) rozlosowały wśród uczestników Forum, trzy praktyczne nagrody. Pierwszą nagrodą był audyt na płycie boiska wraz z zaleceniami agrotechnicznymi, planem nawozowym i dostawą wszystkich zalecanych środków nawozowych (nagroda trafiła do OSiR Dzierżoniów). Kolejne, dwie równorzędne nagrody obejmowały audyt na płycie boiska wraz z zaleceniami agrotechnicznymi i planem nawozowym (MOSiR Brzozów i MOSiR Chorzów).

fi_024

…i atrakcje sportowe

Atrakcją rekreacyjną była rywalizacja uczestników na ergometrze wioślarskim na dystansie 250 m dla pań i 500 m dla panów o Puchar Prezesa GP Koncept. Zwycięzcami w swoich kategoriach zostali: dyrektor Bożena Matusiak z OSiR „Huragan” Wołomin oraz kierownik Radosław Szukała z OSiR Tarnowo Podgórne.

Rywalizacja sportowa podczas Forum FIRIS to już tradycja. Rozegrano mistrzostwa w dart i piłkarzyki. Rzuty do celu spośród 56 zawodników najlepiej opanowali: kierownik Mariusz Kochański (I miejsce – OSiR Góra Kalwaria), kierownik Bogdan Trochim (II miejsce – OSiR Sokółka) oraz zastępca dyrektora Piotr Szulc (III miejsce – OSiR „Huragan” Wołomin). Natomiast wśród 18 zespołów rywalizujących o miano mistrzów w piłkarzykach, pamiątkowe trofea wywalczyli: za I miejsce – dyrektor Andrzej Modzelewski (MOSiR Łomża) i dyrektor Bartłomiej Pieńkowski (MOSiR Ostrów Mazowiecka), za II miejsce – dyrektor Mateusz Ferens (OSiR Zamość) i kierownik Dariusz Jeżewski (MOSiR Ełk) oraz za III miejsce – dyrektor Rafał Wisłocki (Akademia Piłkarska Wisła Kraków S.A.) i dyrektor Konrad Siemienkiewicz (MOSiR Ełk). Już wiemy, że niedosyt wśród pokonanych i sportowa złość będzie gwarantem zaciętych pojedynków rewanżowych w przyszłorocznej edycji Forum.

Zapraszamy już za rok

Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji Forum FIRIS, która odbędzie się w dniach 2–4 października 2019 r. Nie może Was tam zabraknąć.

 

 

TEKST I FOTO – Fundacja Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej