Rok 2018 obfitował w przetargi i inwestycje związane z wymianą starej sztucznej trawy na boiskach piłkarskich. Kluby piłkarskie, MOSiR-y, OSiR-y, we współpracy z urzędami miast i gmin, wspólnymi siłami decydowały się na modernizację boisk, na których zainstalowano sztuczną trawę w starej technologii 10–12 lat temu. W urzędach i ośrodkach sportu rośnie świadomość, że nawet sztuczna trawa kończy swój żywot po 7–8, a tym bardziej po 10 latach intensywnego użytkowania. Coraz więcej inwestorów dostrzega znaczenie produktu o wysokich parametrach użytkowych. Wybór trawy wpływa nie tylko na funkcjonalność i komfort gry, lecz także na koszty utrzymania (uzupełnianie granulatu, częstotliwość czesania).
Najnowsze realizacje
Przykładami najnowszych inwestycji i modernizacji są: KS Silesia Miechowice i KS Bałtyk Koszalin. W obu przypadkach zdecydowano się na wybór sztucznej trawy Act Global w nowej technologii – trawa 45 mm zasypywana ekologicznym i bezpiecznym granulatem EPDM z recyklingu. Trawa jest instalowana na macie elastycznej typu shockpad. Najważniejszą cechą jest miękka nawierzchnia, co znajduje uznanie wśród piłkarzy. Przeciążenia są dużo mniejsze, spada urazowość, a rośnie satysfakcja z gry.
Podobna inwestycja miała miejsce w Kołobrzegu, gdzie MOSiR Kołobrzeg przeprowadził sprawną wymianę starej syntetycznej murawy na nową sztuczną trawę. Boisko treningowe jest zlokalizowane w pięknym kompleksie MOSIR-u Kołobrzeg, który składa się ze stadionu piłkarskiego, stadionu lekkoatletycznego i kompleksu basenowego. Inwestor wybrał trawę tkaną (Act/Dywilan) 50 mm z EPDM na macie elastycznej shockpad.
To był dobry rok
Ten rok pokazuje też ciekawy trend w branży piłkarskiej – coraz więcej znanych polskich piłkarzy decyduje się wspierać rozwój piłki nożnej w Polsce. Nasz znany na całym świecie reprezentant Łukasz Piszczek, piłkarz Borussi Dortmund, rozpoczął inwestycję w Goczałkowicach-Zdrój, gdzie buduje kompleks boisk w ramach Akademii Piłkarskiej Łukasza Piszczka. Kompleks składa się z trzech dużych boisk – naturalne, hybryda (połączenie naturalnego ze sztucznym) i sztuczna murawa od Act Global. Koncepcja takiego kompleksu boisk na pewno znajdzie naśladowców. Jest to doskonały pomysł na stworzenie idealnych warunków gry i treningu przyszłych pokoleń piłkarzy. Zróżnicowanie nawierzchni naturalnych i sztucznych to powszechny trend w europejskiej infrastrukturze piłkarskiej.
Program odbudowy piłki nożnej
Ma to być wieloletni program, który zakłada odbudowę piłki nożnej w Polsce. Finansowo ma za niego odpowiadać Totalizator Sportowy, który w ciągu 10 lat ma wydać na futbol w naszym kraju co najmniej półtora miliarda złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na infrastrukturę, system szkolenia i monitoring zawodników. Totalizator Sportowy chce stworzyć specjalny fundusz, z którego będzie finansowana budowa krytych boisk ze sztuczną trawą. Mają one powstać w każdym województwie. Program pomoże również korzystać ze sztucznych boisk w zimie. Mają temu służyć hale pneumatyczne montowane tymczasowo na okres jesienno-zimowy. Wszyscy w branży z niecierpliwością oczekujemy na rozwój sytuacji w 2019 i 2020 roku.
Firma Act Global to globalny producent innowacyjnych, sztucznych traw o najwyższej jakości. Firma jest m.in. Preferowanym Producentem FIH i FIFA Licensee. Posiada przedstawicieli i dystrybutorów w ponad 70 krajach na całym świecie.
Polskim przedstawicielem Act Global jest Robert Złotnicki.
tel. kom.: 693 512 350
rzlotnicki@actglobal.com
TEKST – Robert Złotnicki
FOTO – Archiwum firmy Act Global