Lodowisko marzeń

W 2017 roku firma Alles Cool wybudowała na terenie Ostrowa Wielkopolskiego całoroczne lodowisko. Budowa tego zadaszonego obiektu z funkcją rolkowiska trwała 6 miesięcy i kosztowała ponad 3 mln zł

 

alles_022W grudniu pierwsze osoby wypróbowały świeżą taflę, nowe łyżwy i szatnie. Lodowisko zostało zlokalizowane wśród boiska, skateparku i placu zabaw, w zielonej części miasta. Ciekawy kształt, nowoczesna i zbieżna z barwami miasta kolorystyka przyciągają wzrok mieszkańców i odwiedzających Ostrów Wielkopolski. Jest to rodzaj małego obiektu, który pomieści około 200 osób na widowni i około 100 osób na tafli lodowiska w jednym czasie.

Zalety tego obiektu to:

  • niskie nakłady i koszty utrzymania,
  • jeden, prosty system utrzymania tafli lodowej,
  • wymagana mała ilość osób obsługujących obiekt,
  • brak konieczności rozwijania i zwijania lodowiska co sezon (obniżenie kosztów eksploatacji).

Generowanie zysków

Tego typu obiekty mogą liczyć na znaczne przychody. Mogą się na nich odbywać różnorodne atrakcje: hokej dla dzieci i dorosłych, lekcje grupowe jazdy na łyżwach, zajęcia sportowe dla szkół, wynajem lodowiska na specjalne wydarzenia, obozy zimowe, jazda szybka, jazda figurowa, curling, wystawiennictwo, wynajem powierzchni lodowiska na eventy. Lodowisko w Ostrowie Wielkopolskim generuje przychody na poziomie ok. 160 tys. zł miesięcznie. Obiekt przynosi zyski z kilku źródeł: sprzedaż wejściówek na lodowisko/rolkowisko, wynajem łyżew i rolek, ostrzenie i naprawa łyżew, naprawa rolek, dzierżawa pomieszczeń pod sklepik, reklamy.

Ważna rola społeczna

Lodowiska niewątpliwie pełnią również ważną rolę społeczną. Zadaszone hale z lodowiskami mogą stanowić wspaniałe uzupełnienie istniejącej infrastruktury sportowo-kulturalnej. W czasach, gdy portale społecznościowe, internet i telewizja zajmują większą część naszego wolnego czasu, bardzo ważne jest inicjowanie działań wspomagających rozwój sportu. Szacuje się, że okres zwrotu nakładów finansowych dla obiektów w technologii, w jakiej wykonano lodowisko w Ostrowie Wielkopolskim, w zależności od obłożenia, warunków pogodowych i sposobu zarządzania obiektem, waha się od 7 do 10 lat. Perspektywa wybudowania obiektu spełniającego zarówno rolę sportową, jak i kulturalno-społeczną z pełną infrastrukturą za kwotę ok. 3,5 mln zł ze stosunkowo krótkim okresem zwrotu inwestycji jest ciekawa nie tylko dla samorządów, lecz także dla prywatnych przedsiębiorców, którzy zaczynają upatrywać takie inwestycje jako rozwojowe i przynoszące zyski.

Zyskowna inwestycja

Budowa hali lodowiskowej z budynkiem zaplecza ma niepodważalną przewagę nad innymi podobnymi obiektami ze względu na możliwość szybkiego zwrotu nakładów. Śmiało można powiedzieć, że inwestycja w Ostrowie Wielkopolskim była udana i spełnia swoją rolę. Potwierdza to również fakt, że już w pierwszym miesiącu od otwarcia lodowisko odwiedziło 16 tys. osób. Niebanalny wygląd, wielorakość sposobów wykorzystania, krzewienie sportowego trybu spędzania wolnego czasu czy krótki okres realizacji, w połączeniu ze stosunkowo niskimi kosztami, stawiają lodowiskowe hale namiotowe na czele inwestycji, które powinny być promowane i realizowane w miastach, powiatach i gminach.

Sama inwestycja to nie wszystko

alles_023Poza samą inwestycją w lodowisko, należy pamiętać o zadbaniu o jego prawidłowe funkcjonowanie i jakość lodu. Cieszy zatem coraz powszechniejsza wśród inwestorów wiedza, czym jest inwestycja w „lodowisko kompletne”. Budowa lodowiska nie ogranicza się bowiem do zmrożenia wody. Należy zadbać o otaczającą je infrastrukturę – wypożyczalnię łyżew i kasków, ostrzałkę do łyżew, suszarki do butów, chodziki do nauki jazdy, odpowiednią muzykę czy oświetlenie. Konieczne jest również wyposażenie lodowiska w rolbę. Nie da się skutecznie zachęcić do korzystania z lodowiska, zapominając o pielęgnacji i dbaniu o jakość lodu. To właśnie jakość tafli jest głównym czynnikiem przekładającym się na obłożenie lodowiska, zadowolenie łyżwiarzy i ich bezpieczeństwo.

Rolba n-ICE

Stan lodowisk jest poprawiany w trakcie przerw technicznych, podczas których rolba zbiera śnieg i zanieczyszczenia z lodu, następnie wyrównuje taflę, a ubytki w lodzie uzupełnia wodą. Regularna pielęgnacja lodowiska pozwala zachować taflę w idealnym stanie oraz gwarantuje utrzymanie optymalnej grubości lodu, co przekłada się na niższe koszty funkcjonowania lodowiska. W Polsce od 2011 r. (oprócz maszyn importowanych) jest dostępna wielokrotnie nagrodzona m.in. Złotym Medalem MTP, rolba n-ICE o całkowicie polskiej konstrukcji. Rolba n-ICE jest sprzedawana nie tylko na polskim rynku, lecz także na rynkach zagranicznych, gdzie stała się prawdziwym przebojem. Obecnie ponad 70% produkcji maszyn n-ICE jest przeznaczana na eksport. Rolby z logo n-ICE pracują już w ponad 30 krajach na trzech kontynentach.

Kontakt:

ALLES COOL Chłodnictwo Klimatyzacja Wentylacja Jacek Stempin

ul. Wrocławska 13B, 63-600 Kępno

tel. kom.: 603 789 781

jacek.stempin@allescool.com.pl,

www.allescool.com.pl

n-ICE Group Sp. z o.o.

Chojęcin-Szum 8c, 63-640 Bralin

tel. kom.: 662 794 007

biuro@n-icegroup.pl,

www.n-icegroup.pl

 

TEKST I FOTO – Firma Alles Cool, n-ICE Group