Lodowisko w Sokółce. Liczy się cel

Lodowisko w Sokółce to nie lada atrakcja nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Zapomniane tradycje łyżwiarskie odżyły a główny cel, czyli upowszechnianie kultury fizycznej, został osiągnięty

 

Sokółka to miasto z bogatą tradycją łyżwiarską. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych uczniowie sokólskich szkół podstawowych zdobywali medale mistrzostw Polski w konkurencjach „Złoty Krążek” i „Błękitna Sztafeta”. Ówczesna młodzież trenowała pod okiem znakomitych trenerów na naturalnych lodowiskach funkcjonujących przy wszystkich szkołach. Na osiedlach roiło się od ślizgawek i mini lodowisk. Coraz cieplejsze zimy na początku XXI wieku sprawiły, że regularne uprawianie łyżwiarstwa na naturalnych lodowiskach stało się niemożliwe.

Mobilne lodowisko

W listopadzie 2016 r. w Sokółce zostało uruchomione mobilne sztuczne lodowisko. Zdecydowano się na wynajęcie sprzętu od firmy zewnętrznej i usytuowanie lodowiska na boisku wielofunkcyjnym, które w okresie zimowym nie było wykorzystane. Boisko było wyposażone w niezbędne oświetlenie i zaplecze. Konieczne było jedynie doprowadzenie wody i odpowiedniego zasilania.

sok_022

Po zakończeniu wszystkich prac przygotowawczych, wylaniu odpowiedniej tafli lodu i otwarciu lodowiska, okazało się, że zainteresowanie spełniło oczekiwania miasta, a drzemiąca w mieszkańcach pasja do łyżwiarstwa odżyła. Została uruchomiona sekcja hokeja na lodzie, w dużej mierze złożona z weteranów „Złotego Krążka”. Młodzież szkolna w ramach lekcji wychowania fizycznego regularnie korzysta z lodowiska, a po lekcjach trenerzy przygotowują swoich zawodników do zawodów rangi mistrzostw województwa. Trzy razy do roku są organizowane zawody łyżwiarskie dla młodzieży, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Starsi łyżwiarze również znajdą coś dla siebie. Turnieje hokeja na lodzie dedykowane dorosłym przyciągają zarówno mieszkańców Sokółki, jak i osoby z okolicznych miejscowości. Z lodowiska korzysta również sekcja sokólskich mażoretek. Dziewczęta przygotowują specjalne układy i prezentują je przy okazji różnych wydarzeń i uroczystości.

Finansowanie

Lodowisko jest finansowane ze środków gminy Sokółka, a zarządcą obiektu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Głównym celem utworzenia tego typu obiektu było wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy do tej pory musieli dojeżdżać do odległego o 40 km Białegostoku. Atrakcyjne ceny biletów oraz liczne akcje promocyjne sprawiają, że obiekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu sezonu lodowisko odwiedza ponad 20 tys. osób. Ceny wejściówek to 5 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy. Przychody uzyskiwane w trakcie całego sezonu nie kompensują kosztów poniesionych na wynajęcie lodowiska. Do tego dochodzą koszty mediów i wynagrodzenia pracowników. Zbilansowanie kosztów jest trudne choćby ze względu na bezpłatne wejścia, do których prawo mają: uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego, dzieci do lat 7, osoby niepełnosprawne i sekcje łyżwiarskie. Rachunek zysków i strat nie jest jednak głównym wyznacznikiem efektywności lodowiska. Główne cele zakładane na realizację sezonu zimowego w Sokółce to przede wszystkim upowszechnianie kultury fizycznej oraz kultywowanie tradycji łyżwiarskich w gminie.

Sport dla każdego

Przy lodowisku funkcjonuje wypożyczalnia, wyposażona w ponad 50 par łyżew. W celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, każdy użytkownik lodowiska może bezpłatnie wypożyczyć kask. Nie zapomniano też o osobach, które jeszcze nie potrafią jeździć na łyżwach. Bezpłatnie wypożyczane są pingwinki do nauki jazdy, a także są organizowane akcje z darmowymi lekcjami pod okiem instruktorów łyżwiarstwa.

Właśnie rozpoczyna się trzeci sezon miejskiego lodowiska w Sokółce, który potrwa od końca listopada 2018 r. do połowy marca 2019 r. Dotychczasową taflę o wymiarach 20 × 40 m udało się w tym roku poszerzyć o 5 m. Dzięki większej powierzchni przeprowadzanie zawodów łyżwiarskich stanie się bezpieczniejsze i bardziej atrakcyjne. Również jazda rekreacyjna w godzinach szczytu będzie bardziej swobodna. Dodatkowo przed instalacją lodowiska została ułożona warstwa 3-centymetrowego styroduru. Ma to zapobiec pękaniu tafli lodu, co było dużym problemem w poprzednich sezonach. W przyszłości jest planowana organizacja rozmaitych imprez sportowych.

sok_023

 

TEKST I FOTO – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce