Nowy obiekt, nowe szanse. Rozbudowa Stadionu Miejskiego w Łodzi

W Łodzi, przy al. Unii Lubelskiej, trwa rozbudowa Stadionu Miejskiego. Roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie oddana przed terminem.

2 sierpnia 2015 r. odbył się mecz inaugurujący nowo oddany Stadion Miejski przy al. Unii Lubelskiej. Obiekt, składający się wówczas z jednej trybuny, czekał na rozbudowę cztery lata. W tym czasie korzystający z niego Łódzki Klub Sportowy zdołał pokonać drogę z III ligi do Ekstraklasy.

Administratorem obiektu została Miejska Arena Kultury i Sportu (MAKiS). Jest to dziś największy w Polsce operator obiektów sportowo-widowiskowych. Spółka zarządza halami Atlas Arena i Sport Arena, stadionami miejskimi przy al. Unii Lubelskiej 2 i al. Piłsudskiego 138 oraz stadionem żużlowym – Moto Arena Łódź.

Nowoczesna trybuna

Oddana w 2015 r. trybuna zachodnia kosztowała Łódź ponad 94 mln zł. To pierwsza i zarazem najważniejsza część stadionu. Jest na niej 5716 miejsc, umieszczonych pod dachem z membrany, zainstalowanym na 17 dźwigarach, z których każdy waży ok. 28 ton. Zewnętrzna część elewacji została pokryta ciemnym szkłem o łącznej powierzchni 1,5 tys. m2.

– Projektując trybunę zadbano o szereg nowoczesnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań. Wśród najciekawszych jest zbiornik wody szarej. To przestrzeń, w której gromadzi się deszczówka. Taką wodę można później wykorzystać do obsługi instalacji sanitarnych czy podlewania boiska. Projektanci zadbali o odpowiedni drenaż, który pozwala odprowadzać nadmiar wody do ponownego wykorzystania. Obiekt jest wyposażony w jeden z najnowszych systemów oświetlenia stadionowego. Zastosowane oświetlenie typu LED ma nie tylko większą żywotność, lecz także jest energooszczędne – opowiada Roman Lewandowski, dyrektor ds. technicznych Miejskiej Areny Kultury i Sportu.

Na kilku poziomach trybuny zachodniej znajdują się wszystkie pomieszczenia niezbędne do rozgrywania spotkań piłkarskich i nie tylko. Stadion gościł zarówno mecze rugby, jak i widowiska muzyczne. W trybunę zachodnią wbudowano sześć szatni wraz z zapleczem sanitarnym, pomieszczeniami masażu i pokojami trenerów. Są w niej dwie sale rozgrzewek, pięć sal konferencyjnych, restauracja, a nawet strefa spa z sauną fińską, łaźnią błotną, pomieszczeniami do masażu i salą fitness. Do końca 2018 r. trybuna zachodnia gościła 119 imprez. Odwiedziło je 306 480 osób.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 23

 

TEKST I FOTO – Miejska Arena Kultury i Sportu