Pierwsza w Polsce Arena Lodowa

Polscy łyżwiarze w końcu doczekali się krytego toru. Przy ul. Strzeleckiej w Tomaszowie Mazowieckim powstała pierwsza w Polsce Arena Lodowa. Obiekt jest wielofunkcyjny – będą mogli w nim trenować przedstawiciele czterech dyscyplin olimpijskich, takich jak łyżwiarstwo szybkie i figurowe, short track oraz hokej. W październiku i listopadzie ub.r. Arena była testowana, a w grudniu odbyło się oficjalne otwarcie

 

Ponad 47 mln zł na budowę Areny

Inwestycja powstała z inicjatywy prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko oraz Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki. W marcu 2016 r. tomaszowski magistrat ogłosił przetarg na budowę wielofunkcyjnej Areny Lodowej. Wzięło w nim udział 9 firm, a najlepszą ofertę złożyła firma Rosa-Bud.

Obiekt został zaprojektowany przez Sylwestra Piętaka z biura architektonicznego EMBI Architektura na podstawie koncepcji opracowanej przez Tomasza Głażewskiego i Michała Golę z biura architektonicznego 4DESIGN Architekci i Inżynierowie. Wartość inwestycji to ok. 47,6 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosło ponad 19 mln zł.

Prezydent wmurował kamień węgielny

We wrześniu 2016 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Areny Lodowej.

Akt erekcyjny podpisali: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Sejmie RP Marek Matuszewski, starosta tomaszowski Mirosław Kukliński, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, mistrz olimpijski Zbigniew Bródka, zawodniczki Integracyjnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Tomaszów Mazowiecki Karolina Bosiek i Karolina Gąsecka oraz dyrektor firmy Rosa-Bud – wykonawcy inwestycji – Ryszard Stompór. Akt erekcyjny i kamień węgielny poświęcił ksiądz Zygmunt Nitecki, dziekan dekanatu tomaszowskiego.

Od prawie czterech lat czekaliśmy na pierwszy kryty tor lodowy w Polsce. Miał powstać w ciągu roku od Igrzysk Olimpijskich w Soczi, ale ta obietnica nie została spełniona. Cieszę się jednak, że obiekt został wybudowany w województwie łódzkim, w Tomaszowie Mazowieckim. W końcu będziemy mogli trenować w normalnych warunkach, niezależnie od pogody – mówi Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski z Soczi. – Myślę, że obiekt spełni najwyższe wymagania. Cieszę się, że zgodnie z zapowiedziami władz Tomaszowa Mazowieckiego Arena Lodowa będzie dostępna dla łyżwiarzy, a także dla przeciętnego Kowalskiego. Mieszkańcy miasta i regionu na pewno skorzystają z tego zaproszenia, a może niektórzy rozpoczną swoją przygodę z łyżwiarstwem. Tomaszów Mazowiecki ma bardzo duże możliwości i tradycje. Bliskość Centralnego Ośrodka Sportu w Spale jest dodatkowym atutem. Myślę, że miasto wykorzysta potencjał i będziemy się cieszyć z kolejnych zawodników na światowym poziomie.

W uroczystości wzięli również udział m.in. olimpijczycy, Tomaszowscy Ambasadorzy Sportu, parlamentarzyści i samorządowcy

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 18

 

TEKST I FOTO – Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim