Stadion lekkoatletyczny w Szczecinku

Budowa stadionu lekkoatletycznego w Szczecinku dobiegła końca. Inwestycję wykonała firma Tamex Obiekty Sportowe S.A. na podstawie umowy podpisanej dnia 21 marca 2016 r. z Powiatem Szczecineckim.

Jeszcze na etapie projektu trwała dyskusja, gdzie tak ważna inwestycja powinna powstać. Jedną z propozycji był teren OSiR-u. Ostatecznie jednak podjęto decyzję o usytuowaniu stadionu na szczecineckich Świątkach, blisko Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica, gdyż uznano, że podniesie to rangę szkoły.

tam-0201

Trochę historii

Budowę stadionu zapoczątkował w 1955 r. ówczesny dyrektor szkoły Władysław Rzeczyca. W roku 1963 głównym organizatorem przedsięwzięcia był Rajmund Makowski, nauczyciel wychowania fizycznego. W październiku 1965 r. budowa stadionu została ukończona przez dyrektora szkoły H. Szychiewicza. Obiekt uzyskał wtedy I miejsce w krajowym konkursie „Boisko w każdej wsi”. Szkoła rozwijała swoją strukturę w latach 70., 80. i 90. w wielu dziedzinach, również modernizując bazę do zajęć wychowania fizycznego.

tam-0203

Zakres prac

W miejscu, gdzie znajdowało się boisko szkolne i strzelnica, powstał wyposażony w sprzęt sportowy kompleks lekkoatletyczny o standardzie pozwalającym na uzyskanie certyfikatu IAAF i świadectwa PZLA kategorii IV. Korzystać można będzie z następującego wyposażenia: 8-torowej bieżni prostej do biegu na 100 m i 110 m przez płotki, 6-torowej bieżni okólnej o długości 400 m, rowu z wodą do biegu z przeszkodami, skoczni do skoku w dal z oddzielnymi rozbiegami i ze skocznią na każdym końcu rozbiegu (dwukierunkowej), skoczni do skoku wzwyż, skoczni do skoku o tyczce, rzutni do rzutu dyskiem i młotem, dwóch rzutni do pchnięcia kulą, rzutni do rzutu oszczepem oraz terenu rozgrzewkowego (bieżnia dwutorowa o długości 80 m, skocznia w dal i wzwyż).

Płyta główna stadionu pokryta została trawą naturalną i ma powierzchnię około 7600 m2 z wytyczonym boiskiem do gry w piłkę nożną. Wykonano instalację nawadniającą, służącą do pielęgnacji nawierzchni płyty. Wybudowane dwukondygnacyjne zaplecze sportowe w technologii murowanej jest zgodne z wymogami dla stadionów kat. IV. W budynku tym znajdują się: szatnie, łazienki z toaletami, pokoje trenerów, sędziów, opieki medycznej, fizykoterapii, odnowy biologicznej, jak również magazyn na sprzęt zawodniczy, sędziowski i pomiarowy. Całość to powierzchnia o wielkości 312,8 m2 zabudowy. Zamontowano trybuny stalowe dla 600 widzów oraz ciągi piesze i jezdne wraz z zielenią niską. Cały kompleks lekkoatletyczny wraz z płytą boiska został ogrodzony systemem paneli stalowych z furtkami i bramami wjazdowymi. Zainstalowano nagłośnienie, monitoring, wewnętrzną instalację alarmową i przeciwpożarową oraz przyłącza energii elektrycznej, wody, odbioru ścieków i wód deszczowych.

Finansowanie inwestycji

Budowa jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu przeznaczono na tę inwestycję 4 miliony złotych. Pozyskanie tych środków wymagało ze strony Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa nie lada wysiłku. Dlatego z ogromną determinacją Starostwo dbało o każdy szczegół znajdujący się na stadionie.

Kontakt:

TAMEX Obiekty Sportowe S.A.

ul. Rydygiera 8/3a, 01-793 Warszawa

tel.: 22 556 24 23, faks: 22 556 24 22

www.tamex.com.pl, biuro@tamex.com.pl

 

TEKST I FOTO – Firma Tamex Obiekty Sportowe S.A