Stadion Lekkoatletyczny w Lublinie

Stadion lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego w Lublinie był jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Zbudowany w latach 50. ubiegłego stulecia, doczekał się modernizacji u jego schyłku.

Przed generalną przebudową, która zakończyła się we wrześniu 2017 r., stadion składał się z: trawiastego boiska piłkarskiego o wymiarach 105 x 65 m, ośmiotorowej bieżni okólnej tartanowej o długości 400 m (z 1996 r.), skoczni w dal, wzwyż, kół do rzutów oraz zewnętrznych trybun na wałach ziemnych, które pierwotnie miały siedziska dla 10 tys. widzów (po modernizacji pozostała jedynie trybuna południowa z 1,5 tys. siedzeń). Stadion do dziś sąsiaduje ze stadionem piłkarsko-żużlowym. Obiekty dzieli pełny mur, przed przebudową sięgający 4 m.

Stadion posiadał pomieszczenia funkcyjne w dwóch zespołach budynków. Pierwszy, bezpośrednio przy al. Piłsudskiego, wyposażony w pomieszczenia administracyjne, zespoły szatniowe z węzłami sanitarnymi, świetlicą, salą sportową, siłownią, pracuje do dziś w niezmienionej formie.

Natomiast na miejscu drugiego zespołu budynków, w którego skład wchodziły: sala gimnastyczna z zapleczem szatniowo-sanitarnym, siłownia, magazyny i pomieszczenia techniczne, obecnie posadowiono rozgrzewkową rzutnię do pchnięcia kulą oraz skocznie wzwyż i do skoku o tyczce.

Zakres przebudowy obiektu

Autorem projektu „Rozbudowa i przebudowa Stadionu lekkoatletycznego wraz z zapleczem przy al. Piłsudskiego w Lublinie”, który doczekał się realizacji, jest Biuro Projektowe Arconel Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie. Projekt uwzględnił uzgodnienia z inwestorem – Gminą Lublin, użytkownikiem – Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie sp. o.o., Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie dotyczące elementów zagospodarowania terenu, rozwiązań funkcjonalnych czy elewacji.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 18

 

TEKST – Izabela Czernicka-Białowąs

FOTO – Archiwum MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie