Systemy nawadniające Rain Bird

Istniejąca od 1933 r. firma RAIN BIRD jest światowym liderem w produkcji najwyższej jakości zraszaczy, zaworów, sterowników i osprzętu do systemów nawadniających. Najczęściej znajdują one zastosowanie na takich obiektach sportowych, jak boiska piłkarskie i korty tenisowe. W ofercie firmy RAIN BIRD znajdują się systemy dostosowane do specyficznych wymagań poszczególnych obiektów. Importerem i dystrybutorem w Polsce urządzeń i systemów RAIN BIRD jest firma TANAKE Professional.

Oferta firmy RAIN BIRD pozwala na dobór odpowiedniego systemu nawadniającego dla każdego boiska piłkarskiego, niezależnie od jego wymiarów czy rodzaju nawierzchni. Systemy RAIN BIRD znakomicie sprawdzają się bowiem zarówno na boiskach z naturalną nawierzchnią trawiastą, jak i na coraz powszechniej stosowanych i szeroko propagowanych przez FIFA boiskach ze sztuczną nawierzchnią.

Lista referencyjna obiektów nawadnianych przez systemy RAIN BIRD obejmuje kilkaset boisk piłkarskich w Polsce i kilka tysięcy na całym świecie. Najsłynniejsze z nich to m.in.: WEMBLEY STADIUM w Londynie, ARSENAL Londyn, MANCHESTER UNITED Training Ground Carrington, PARC DE PRINCES w Paryżu, STADE VELODROME w Marsylii, STADIO OLIMPICO w Rzymie, STADIO DELLE ALPI i NUOVO STADIO JUVENTUS w Turynie, ESTADIO DA LUZ w Lizbonie, ESTADIO DU DRAGO w Porto, OLYMPIASTADION w Berlinie, SIGNAL IDUNA PARK w Dortmundzie i wiele, wiele innych.

Spośród stadionów – gospodarzy ostatnich największych imprez piłkarskich na świecie, systemy RAIN BIRD posiadają: ME 2004 w Portugalii – 9 z 10 stadionów, MŚ 2006 w Niemczech – 7 z 12 stadionów, ME 2008 w Austrii i Szwajcarii – 4 z 8 stadionów, MŚ 2010 w RPA – 6 z 10 stadionów, ME 2012 Polska/Ukraina – 5 z 8 stadionów, MŚ 2014 Brazylia – 11 z 12 stadionów.

W Polsce systemy RAIN BIRD wybrała większość czołowych klubów piłkarskich, co stanowi najlepszą rekomendację jakości oferowanych przez nas urządzeń. Są to m.in.: STADION NARODOWY w Warszawie, LEGIA Warszawa, POLONIA Warszawa, BALTIC ARENA w Gdańsku, WISŁA Kraków, CRACOVIA Kraków, LECH Poznań, GROCLIN Grodzisk Wlkp., LECHIA Gdańsk, POGOŃ Szczecin, JAGIELLONIA Białystok, WISŁA Płock, WIDZEW Łódź, ŁKS Łódź, GKS Bełchatów, ZAGŁĘBIE Lubin, KORONA Kielce, POLONIA Bytom, GÓRNIK Zabrze, ZAGŁĘBIE Sosnowiec, ODRA Wodzisław, Stadiony Miejskie we Wrocławiu, w Lublinie, Włocławku i wiele innych.

Boiska z nawierzchnią naturalną

Zalecanym schematem systemu nawadniającego na boiska o typowych wymiarach 105 × 68 m jest system składający się z 15 zraszaczy wynurzalnych, z których 12 zlokalizowanych jest poza liniami bocznymi i końcowymi, a 3 – w płycie boiska. W Polsce, część boisk wykorzystuje ten system, a część wersję zmodyfikowaną, składającą się z 13 zraszaczy (10 sektorowych i 3 pełnoobrotowych). W systemie tym wykorzystywane są zraszacze typu EAGLE 900-E/950-E, które przy ciśnieniu 6,5 atm, mają zasięg 27,5 m i wydajność 11,5 m3/h. Dla bezpieczeństwa zawodników zraszacze montowane w płycie boiska wyposażone są w pokrywy ze sztuczną trawą. Wszystkie zraszacze posiadają wbudowane zawory elektromagnetyczne, co eliminuje konieczność stosowania studzienek zaworowych. Ponadto zraszacze posiadają wbudowane regulatory ciśnienia, w celu ustawienia wymaganej wartości ciśnienia roboczego na zraszaczu. Woda do zraszaczy doprowadzana jest za pomocą rur polietylenowych PN10 o średnicy 63 mm, które tworzą pętlę. Razem z rurami układany jest kabel sterujący łączący zawory elektromagnetyczne ze sterownikiem czasowym. Sterownik uruchamia poszczególne zraszacze sekwencyjnie. W zależności od wydajności źródła wody do nawodnień zraszacze mogą być uruchamiane pojedynczo lub parami (w celu skrócenia czasu nawadniania). Jeśli zraszacze pracują pojedynczo, wydajność źródła wody powinna wynosić 12 m3/h, a jeśli parami – dwukrotnie więcej, czyli 24 m3/h. Ciśnienie wody powinno być wyższe od ciśnienia roboczego zraszaczy o ok. 1 atm (na pokrycie strat występujących na przesyle wody), czyli wynosić 7,5 atm. W przypadku gdy ciśnienie wody jest niższe od wymaganego, należy zastosować pompę wspomagającą. Przy dawce polewowej 5 mm dobowe zapotrzebowanie na wodę dla 13 zraszaczy wynosi ok. 37 m3, a łączny czas pracy systemu ok. 3 godziny – dla zraszaczy pracujących pojedynczo lub ok. 2 godziny – dla zraszaczy pracujących parami.

Korty tenisowe

Zainstalowanie podziemnego systemu nawadniającego na korcie tenisowym pozwala na szybkie zraszanie nawierzchni w dowolnym czasie, bez konieczności rozciągania węży ogrodowych. Do zraszania kortów stosowany jest zraszacz RAIN BIRD model FALCON High Speed (szybkoobrotowy). Jest to zraszacz z metalową częścią wynurzalną, o zwiększonej prędkości obrotu (pełny obrót poniżej 1 minuty) i gumową pokrywą w kolorze mączki ceglanej. System składa się z 6 zraszaczy sektorowych (4 × 900 + 2 × 1800) sterowanych w sposób ręczny lub automatyczny. Zraszacz przy ciśnieniu 3,0 atm ma zasięg 16,2 m i wydajność 2,71 m3/h. Zraszacze uruchamiane są parami – dwie pary ze zraszaczami w narożnikach i jedna para ze zraszaczami na liniach bocznych. Wymagane parametry źródła wody: ciśnienie 4,0 atm, wydajność 6 m3/h.

Oferta naszej firmy w segmencie obiektów sportowych obejmuje nie tylko boiska piłkarskie i korty tenisowe. Produkty marki RAIN BIRD znajdują bowiem zastosowanie w obiektach lekkoatletycznych, na polach golfowych, stadionach do rugby, baseball’a, hokeja na trawie, na torach wyścigów konnych, na skoczniach narciarskich z nawierzchnią igielitową i innych.

Jeśli są Państwo zainteresowani zainstalowaniem systemu nawadniającego w swoich obiektach, prosimy o kontakt z naszym biurem w Warszawie. Świadczymy usługi w zakresie doradztwa technicznego w zakresie oferowanych urządzeń, wykonujemy projekty systemów, a także aranżujemy prace montażowe wykonywane przez współpracujące z nami firmy instalatorskie.

Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: nts.tanake.com.pl

Autor jest projektantem systemów nawadniających.

Kontakt:

TANAKE Professional Sp. z o.o.
ul. Puławska 426, 02-884 Warszawa
tel. 022 336 90 40, faks 022 336 90 49
nts@tanake.com.pl, www.nts.tanake.com.pl

tanake

 

 

 

rain_bird

 

 

 

 

TEKST – Jacek Molenda
FOTO – Archiwum Firmy