Toruń Miastem Sportu

Hasło przyświecające włodarzom Torunia zaowocowało pomysłem, aby w mieście, w którym grają znane drużyny, powstał obiekt spełniający nie tylko ich potrzeby. Pełnowymiarowa, wielofunkcyjna hala sportowo- widowiskowa, z podstawową funkcją lekkoatletyczną, została oficjalnie otwarta 10 sierpnia 2014 r. Dzięki przyjętym parametrom obiekt przy ul. Bema 73–89 w Toruniu jest jedyną w Polsce halą sportową przygotowaną do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych. Budynek ma formę masywnego prostopadłościanu, któremu lekkości nadaje podcięcie od dołu. Parter jest prawie całkowicie przeszklony. Detalem, który wzbogaca kształt kostki, jest system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED, zastosowany na fasadzie obiektu, który umożliwia wyświetlanie komunikatów dla osób znajdujących się na zewnątrz.

Projekt architektoniczny został opracowany przez firmę DEDECO Sp. z o.o. Budowę rozpoczęło konsorcjum, którego liderem była firma Hydrobudowa Polska, natomiast
inowrocławska firma Alstal dokończyła inwestycję. Obiekt był współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń, z budżetu województwa kujawko-pomorskiego oraz przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Koszt wyniósł 188 milionów złotych.

Podstawową dyscypliną, z myślą o której powstał obiekt, jest lekkoatletyka. Zaprojektowano 6-torową bieżnię o długości 200 metrów, z pełnym programem halowych dyscyplin lekkoatletycznych oraz bieżnię treningową, co umożliwia organizowanie imprez na najwyższym, światowym poziomie. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, takim jak dodatkowa sala, szatnie spełniające różne wymogi, ilość miejsc na trybunach, możliwość transmisji telewizyjnych, w obiekcie mogą być rozgrywane turnieje o randze międzynarodowej w dyscyplinach gier zespołowych.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „BOISKA I STADIONY” NR 13

 

TEKST I FOTO – Toruńska Infrastruktura Sportowa