Zaproszenie na VI Ogólnopolskie Forum Dyrektorów OSiR

vi-forum

vi-forum-pbWywiad z Prezesem Instytutu Rozwoju Infrastruktury Sportowej, organizatorem Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Ośrodków Sportu i Rekreacji – Piotrem Bubelą

Przed nami już szósta edycja Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów OSiR. Gdzie i kiedy tym razem się odbędzie?

Tak, rzeczywiście, to już szósty raz w nowej formule organizujemy spotkanie branży menedżerów infrastruktury sportowej w Polsce. Aby urozmaicić formułę, co roku staramy się spotykać w innym miejscu i tym razem miejscem tym będzie Hotel Bania w Białce Tatrzańskiej. Proszę o zaplanowanie w terminarzach konkretnej daty, tj. 2–4 października 2017 r.

W jaki sposób zrodził się pomysł na organizację konferencji dla dyrektorów OSiR?

Gdy zacząłem pracę w ośrodku sportu i rekreacji, szybko zorientowałem się, że brakuje na rynku zarówno profesjonalnej literatury, jak i rzetelnych szkoleń w zakresie zarządzania infrastrukturą sportową. Pojawiały się pojedyncze inicjatywy (np. w Lublinie) oraz szkolenia zorientowane na jakiś wycinek naszej działalności. Brakowało jednak miejsca i czasu, w którym można spotkać osoby zarządzające ośrodkami sportu, aby porozmawiać o bieżących problemach i sposobach ich rozwiązywania.

Pierwsze spotkania były sporym zaskoczeniem…

Tak, rzeczywiście, kiedy 9 lat temu postanowiliśmy, że spróbujemy zorganizować takie spotkanie własnymi siłami, czyli angażując do tego projektu moich współpracowników, okazało się, że po tygodniu od uruchomienia rezerwacji udziału  wszystkie miejsca zostały zarezerwowane. Zaskoczenie było tym większe, że pierwsze spotkania organizowaliśmy u nas, na Podlasiu, gdzie wszystkim było daleko, a mimo to udział zgłaszali dyrektorzy ośrodków z całej Polski.

vi-formu-foto

Z doświadczenia wiem, że problemy z frekwencją udało się Wam pokonać w dość nietypowy sposób.

Po prostu postanowiliśmy zorganizować po 2 tygodniach następne spotkanie z tym samym programem.

Jak oceniacie to rozwiązanie? Jakie wnioski pojawiły się po tych konferencjach?

Z logistycznego punktu widzenia było to bardzo trudne przedsięwzięcie, ponieważ nasi wykładowcy mieli już zarezerwowane kolejne terminy, a my nie chcieliśmy ich zmieniać. Pamiętam „zamieszanie” z partnerem z Holandii… Co do wniosków – takie zainteresowanie zaproponowaną tematyką uświadomiło nam, że nie tylko my czujemy potrzebę wymiany doświadczeń, i jedynie regularne spotkania naszej branży oraz konkretny, merytoryczny program będą wartościowym rozwiązaniem.

Stąd pomysł na powstanie Instytutu Rozwoju Infrastruktury Sportowej?

Zanim zinstytucjonalizowaliśmy nasze działania, minęło trochę czasu. Gdy organizowaliśmy nasze spotkania, nie było jeszcze tego pomysłu, jednak w czasie rozmów kuluarowych pojawiała się potrzeba stworzenia podmiotu, który będzie skupiał środowisko oraz umożliwiał wymianę doświadczeń. W pewnym momencie podjąłem decyzję, że „biorę byka za rogi”. (śmiech)

Wasze konferencje charakteryzuje specyficzny, bardzo dobrze oceniany klimat i kameralna atmosfera oraz świetna organizacja spotkań. Jaki jest sposób na uzyskanie tak dobrych wyników?

Odpowiedź na to pytanie najlepiej znają nasi uczestnicy… Ale wydaje się, że zapracowaliśmy na tę ocenę głównie dlatego, że sami wywodzimy się ze środowiska oraz jesteśmy skoncentrowani na tym, na czym się znamy, i w to zaangażowani. Nasz program Forum nie jest listą przypadkowych haseł, tylko składa się w spójną, merytoryczną całość. Ale najważniejszą kwestią jest zespół zaangażowanych współpracowników – to daje nam największą przewagę.

Czy poza organizacją Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów OSiR prowadzicie inne działania na rzecz branży?

W tym momencie prowadzimy równolegle kilka branżowych przedsięwzięć. Organizujemy w ramach projektu staże zawodowe w Hiszpanii, m.in. na stadionie Real Betisu Balompié (La Liga), dla młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach (woj. podlaskie), opracowujemy wraz z partnerami z Holandii i Portugalii bazę danych wybranych obiektów sportowych w Europie oraz przygotowujemy wyjazd studyjny dyrektorów OSiR do Holandii.

Dziękuję za rozmowę. Do zobaczenia w Białce Tatrzańskiej w dniach 2–4 października 2017 r.!

 

TEKST | Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej