Za nami pierwsza edycja Krajowego Kongresu Infrastruktury Sportowej IAKS oraz Targów Infrastruktury Sportowej, Rekreacyjnej i Turystycznej infraSPORT, które odbyły się w dniach 1–2 grudnia 2016 r. w EXPO XXI Warszawa
Wydarzenie zgromadziło ponad 200 przedstawicieli władz państwowych, władz komitetów olimpijskich, jednostek samorządowych i instytucji, które na co dzień zajmują się zarządzaniem infrastrukturą sportową. Nie zabrakło również przedstawicieli świata sportu i zawodników najwyższej, olimpijskiej klasy. Na targach spotkać można było m.in. Monikę Pyrek oraz Marka Plawgo.
Strefę targową infraSPORT tworzyło blisko 30 stanowisk największych na rynku infrastruktury sportowej firm i instytucji, m.in.: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacji Promocji Gmin Polskich, IAKS Polska, AGM, Chemoform Polska, Gardenia Sport, Grupy TRIAS, Hemet, Huck Polska, Interplastic, Moris Polska, Materna Communications, Forum Seating / Grupy Nowy Styl, Novo Technologies, Pesmenpol, Prostar, Speedinvest, Stargum, Sport Grupa, Tamex, Trawnik Producent czy VPPlant.
Wyjątkowe wydarzenie
Krajowy Kongres Infrastruktury Sportowej IAKS i targi infraSPORT to inicjatywa, która zrodziła się podczas cyklicznych spotkań organizowanych od blisko 50 lat przez IAKS International w Kolonii i miała na celu przeniesienie dobrych praktyk na rynek polski.
Kongres to spotkanie ekspertów zarówno z kraju, jak i z zagranicy, którzy podczas dyskusji poruszyli najważniejsze dla gmin i samorządów terytorialnych tematy związane z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. W proces przygotowania strony merytorycznej wydarzenia zaangażowane były m.in. Polska Korporacja Menedżerów Sportu oraz Fundacja Promocji Gmin Polskich. Samo wydarzenie zdobyło patronat honorowy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 13 marszałków województw, jak również patronat Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Oficjalne otwarcie wydarzenia, które poprowadził Redaktor Naczelny „Przeglądu Sportowego” Michał Pol, nastąpiło w obecności Ministra Sportu i Turystyki Jarosława Stawiarskiego, Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego (jednocześnie Honorowego Prezesa IAKS Polska), Prezesa PKPar Łukasza Szeligi, Prezesa IAKS International dr. Stefana Kannewuschera, przedstawicieli Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu oraz Fundacji Promocji Gmin Polskich.
Część oficjalną wydarzenia rozpoczęła krótka przemowa Zbigniewa Klonowskiego, Prezesa IAKS Polska, który dzień wcześniej otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, a podczas otwarcia Kongresu z rąk Prezydenta Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu płk. Edwarda Zawadzkiego otrzymał tytuł Menedżera Roku 2016.
Poruszane zagadnienia
Pierwszy dzień Kongresu i targów infraSPORT upłynął pod bardzo ważnymi hasłami dla każdej inwestycji: strategia, zarządzanie, finansowanie. Dwanaścioro panelistów ze świata i Polski dyskutowało na temat skutecznego realizowania inwestycji sportowych w oparciu o strategię rozwoju gmin oraz optymalizacji ich funkcjonowania poprzez efektywne zarządzanie. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził także temat zarządzania poprzez operatora prywatnego.
Jednym z trendów w zarządzaniu obiektami w Polsce jest coraz większa koncentracja na optymalizacji funkcjonowania obiektu. – Przez optymalizację wyniku należy rozumieć maksymalne wykorzystanie obiektu na wszelkiego rodzaju wydarzenia i dostarczanie mieszkańcom jak najwięcej wrażeń (…). Ważne jest też organizowanie wydarzeń o charakterze niekomercyjnym, pozwalającym wszystkim mieszkańcom korzystać z dobrodziejstwa posiadania w regionie takiego obiektu. (…) Błędem byłoby minimalizowanie kosztów, bo często prowadziło by to do zmniejszenia liczby wydarzeń, a to z kolei w obliczu poniesionej często kilkuset milionowej inwestycji byłoby marnotrawstwem poniesionego już wydatku – mówił Prezes IAKS Polska.
Drugiego dnia przyszedł czas na omówienie trendów w budowie i eksploatacji obiektów. Obok nowatorskich pomysłów na wykorzystanie i uatrakcyjnienie terenów nadbrzeżnych, zewnętrznych stref rekreacyjnych oraz hal sportowych można było usłyszeć o optymalizacji funkcjonowania obiektów dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym oraz o ich prawidłowym planowaniu.
– Do debaty na temat infrastruktury sportowej i rekreacyjnej w Polsce zaprosiliśmy wybitnych przedstawicieli sektora aktywnie działających na rzecz jego rozwoju – mówi Zbigniew Klonowski. – Jesteśmy wdzięczni, że zechcieli poświęci swój czas i podzielić się z uczestnikami Kongresu swoją wiedzą i doświadczeniami.
TEKST – IAKS Polska
FOTO – Piotr Kucza