Stadion Miejski w Legionowie to jeden z pierwszych polskich obiektów wykorzystujących promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. W połowie listopada na zadaszeniu nad środkowymi sektorami stadionowej trybuny dobiegła końca realizacja instalacji fotowoltaicznej składającej się z 154 paneli polikrystalicznych o łącznej mocy 39,27 kWp.
Areny piłkarskie pokryte modułami PV do tej pory można było oglądać przede wszystkim podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbywały się w Brazylii w 2014 roku. Tam w systemy fotowoltaiczne wyposażono cztery obiekty. Podobne inwestycje realizowane są obecnie również w Katarze, gdzie podczas kolejnego mundialu energia ze słońca będzie wykorzystywana do zasilania klimatyzatorów. W Polsce jedna z pierwszych takich inwestycji powstała na zadaszeniu trybuny Stadionu Miejskiego w Legionowie.
– Hale sportowe czy stadiony piłkarskie to budowle, których spore powierzchnie dachów warto wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Instalacja w Legionowie składa się z 154 paneli polikrystalicznych o łącznej mocy 39,27 kWp ma być wykorzystywana przede wszystkim na potrzeby własne stadionu, jednak operator obiektu, spółka KZB Legionowo, jej nadwyżki będzie mogła także dostarczać do sieci przez przyłącze energetyczne budynku – mówi Sławomir Reszke, Prezes Zarządu OPEUS Energia, firmy, która realizowała inwestycję.
Poza samymi panelami elektrownia wyposażona będzie także w system zdalnego monitoringu i zarządzania energią elektryczną. To pozwoli na bieżącą analizę produkcji i zużycia mocy, tak aby parametry te mogły być stale optymalizowane pod kątem maksymalizacji zużycia energii wyprodukowanej z ogniw fotowoltaicznych i neutralizacji ewentualnych nadwyżek.
Fotowoltaika coraz popularniejsza
Obiekty sportowe są kolejnymi obok m.in. szkół, szpitali czy parków naukowo-technologicznych, na których zadaszeniach pojawiają się panele fotowoltaiczne. Obecne projekty to przykład dla następnych inwestorów, potwierdzający, że inwestycja w odnawialne źródła energii przynosi realne korzyści. – Inwestycja w moduły fotowoltaiczne przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska z powodu mniejszego zużycia mocy ze źródeł konwencjonalnych, ale także gwarantuje spore oszczędności. Projekty te w większości finansowane są ze środków unijnych, a coraz lepsze parametry urządzeń fotowoltaicznych wydłużają okres czerpania profitów z inwestycji – podsumowuje Sławomir Reszke z OPEUS Energia.