Rekord świata i cztery złote medale dla Husqvarna Team w Mistrzostwach Świata Drwali w Polsce

Nowy rekord świata w ścince drzew i cztery złote medale w  pięciu konkurencjach podczas Mistrzostw Świata Drwali (WLC) w ten weekend w Wiśle. To wyniki profesjonalnej drużyny drwali Husqvarna Team. Medale zdobyli drwale reprezentujący Holandię, Francję, Estonię i Wielką Brytanię.

 

W ten weekend, 110 najlepszych drwali z całego świata spotkało się w Wiśle, aby rywalizować ze sobą w pięciu dyscyplinach. Arian Essenstam z Holandii był jednym z pierwszych zawodników występujących w konkurencji ścinki drzew, który stanął na podium. Przy użyciu pilarki profesjonalnej Husqvarna 576XP, Essenstam ściął swoje drzewo perfekcyjnie i zdobył 660 punktów, maksymalną liczbę do zdobycia, w czasie 129.02 sekund, które zapewniły mu rekord świata w ścince drzew podczas WLC.

Yoan Caparros z Francji zaskoczył tłumy wymianą łańcucha w pilarce, robiąc to w niesamowicie krótkim czasie – 8.41 sekund, tylko o 0.5 sekundy dłuższym niż obecny rekord świata. Krótko po tym, Taavi Ehrpais z Estonii wywalczył zwycięstwo w przerzynce na dokładność, gwarantując drużynie Husqvarna trzecie złoto. Zarówno Caparros i Ehrpais posługiwali się pilarką profesjonalną Husqvarna 576XP.

Richard Elliot z Wielkiej Brytanii zaprezentował perfekcyjnie okrzesywanie, usuwając 30 gałęzi z kłody w 16.23 sekund za pomocą pilarki profesjonalnej Husqvarna 372XP. Ukończył konkurencję ponad 4 sekundy szybciej niż zdobywca drugiego miejsca.

Informacje na temat konkurencji

Ścinka drzew

Drzewo musi zostać ścięte w czasie nie dłuższym niż 3 minuty i spaść jak najbliżej wyznaczonego miejsca. Podczas tej konkurencji każdy zawodnik musi stosować się do obowiązujących reguł bezpieczeństwa i technik pracy.

Wymiana łańcucha

W gotowej do użycia pilarce każdy zawodnik musi zdemontować i zamontować część tnącą. Nowy łańcuch musi być zamontowany tak, aby pilarka była gotowa do użycia podczas dwóch kolejnych konkurencji bez możliwości poprawek.

Przerzynka kombinowana

Każdy z zawodników ma za zadnie odciąć z dwóch kłód krążki, których grubość będzie nie mniejsza niż 30 mm i nie grubsza niż 80 mm. Należy to zrobić poprzez obcięcie pierwszej połowy od dołu kłody i drugiej połowy od góry. Uczestnik otrzyma największą liczbę punktów, kiedy górne i dolne nacięcie spotkają się w wyznaczonej na czerwono linii, prostopadle do osi kłody.

Przerzynka na dokładność

Celem każdego z zawodników jest odcięcie krążków z dwóch kłód tak, aby ich grubość znalazła się w przedziale od 30 do 80mm. Krążek musi być obcięty pod kątem prostym do osi podłużnej. Zawodnik ma za zadanie obciąć krążek bez uszkodzenia deski, która znajduje się pod kłodą. W przeciwnym razie otrzyma zero punktów. Konkurencja wykonywana jest, podczas gdy kłoda jest pokryta cienką warstwą trocin, aby ukryć, gdzie styka się z powierzchnią leżącej pod nią deski.

Okrzesywanie

W cylindrycznie przyciętym pieniu, jest zamocowanych 30 okrągłych gałęzi o równych średnicach i wzorze rozgałęzienia, aby mogły być obcięte przez zawodnika. Gałęzie muszą być obcięte na wysokości kłody tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe.

Fakty na temat pilarek używanych podczas Mistrzostw Świata Drwali

Husqvarna 576 XP™

Jest najbardziej zaawansowaną pilarką i ulubioną wśród profesjonalistów. Silnik X-Torq® zapewnia wysoki moment obrotowy w pełnym zakresie pracy, niską emisję zanieczyszczeń oraz niskie zużycie paliwa. Husqvarna 576 XP posiada funkcję Smart Start®, która umożliwia łatwy rozruch, a system Air Injection – większą moc i dłuższą pracę oraz uchwyty o zwiększonej ergonomii.

Husqvarna 372 XP™

Używana przez profesjonalistów podczas bardzo wymagających prac, jest idealna do ścinki drzew, ale też podczas ogólnych prac wycinkowych. Wytrzymała skrzynia i wał korbowy, jak również gaźnik z tłumieniem drgań umożliwiają pracę przy dużych prędkościach oraz dużych obciążeniach. Pilarka spełnia wszystkie wymogi co do niskiej wagi, dużej mocy i przyspieszenia, które łączy z łatwością operowania.

 

fot. Husqvarna AB